ČNB zvedá úrokové sazby a možná víte, že se to netýká jen úroků u hypoték, ale také úroků na spořicích účtech. Lidé bez dluhů tak mohou i toto období vnímat jako pozitivní pro své úspory. Některé instituce nabízejí zúročení přes 5 %, což je jedno z nejvyšších poslední dekády. Na českém trhu se také objevují nové produkty.

Spořící účet vyhledává stále více klientů bank

Konec loňského roku se nesl ve znamení zvýšených úrokových sazeb a mnoho lidí tak získalo zajímavé úročení svých úspor. Spořící účet se zdá být stále více atraktivní mezi klienty bank a do Česka přinesla svůj produkt také slovenská Všeobecná úvěrová banka. Ta začala nabízet českým klientům nejlepší spořící účet s až 6,15 %. Pozadu ale nejsou ani české banky, z nichž obsazuje pomyslnou první příčku Trinity Bank s úrokovou sazbou 5,68 % na vklady až do výše 500 tisíc korun. Toto úročení je možné získat na spořícím účtu Výhoda+ v rámci marketingové kampaně Dobrý klient.

Ani další české banky nejsou pozadu a jejich úrok se nejčastěji pohybuje okolo 5 %. Velmi zajímavé produkty nabízí také Fio banka, která má pro své klienty hned dva typy spořících účtů. Na kontě od Fio se úročí sazbou 5,5 % vklady do 200 tisíc korun. Na účtu určeném ke spoření se úročí 4 % všechny uložené peníze, bez omezení výše vkladu. Nově banka nabízí také spořící účet určený pro právnické osoby s roční sazbou 3 %. Jedná se tak o jeden z nejvýhodnějších účtů na současném trhu, který mohou využít také právnické osoby.

Podmínky pro získání úroku jsou různé

Některé banky podmiňují získání úroku na spořícím účtu aktivitou klienta. Například u AirBank je nutné alespoň pětkrát měsíčně zaplatit kartou, aby se peníze na spořícím účtu úročily. V opačném případě je úrok 0 %. Česká spořitelna zase nabízí lepší úrok klientům, kteří zároveň investují přes jejich platformu. Některé banky dokonce nevyžadují ani sjednání běžného účtu k založení spořícího účtu. Další banky mají opačný postoj a výhodné úročení nabízejí také na běžném účtu.

Pro některé klienty je stále atraktivní termínovaný vklad jako alternativa ke spořicímu účtu. Jeho výhodou je fixní úroková sazba, která se aktuálně pohybuje okolo 5 %, pokud uložíte peníze alespoň na 12 měsíců. Peníze ze spořicího účtu ale můžete kdykoliv vybrat v případě potřeby, zatímco u termínovaného vkladu přijdete o kladné úroky ve chvíli, kdy peníze vyberete dříve. U spořícího účtu se úrok pohybuje okolo 5 % a mění se podle situace na trhu. V nejbližších měsících se ale snižování úrokových sazeb neočekává a můžeme tedy předpokládat, že i úrokové sazby spořících účtů se budou pohybovat od 5 do 6 %.