Pracují na tom vědci po celém světě včetně několika laboratoří přímo u nás v České republice. Proč bychom se ale uchylovali k uměle vytvořenému masu a kolik by nás to stálo?

Proč kultivovat maso v laboratoři?

Možná se vám laboratorní výroba masa jeví jako něco zcela šíleného. Existuje však hned několik nezvratných důvodů, proč tento nápad není tak úplně zcestný.

Lidí na planetě stále přibývá, zatímco půdy pro získání obživy máme stále stejně. Tento problém by mohlo zrovna laboratorní maso snadno vyřešit. Někteří inovátoři tohoto inovativního procesu tvrdí, že dovedou z jednoho milimetru masa během několika týdnů vytvořit množství odpovídající dvěma stům býkům.

Živočišný průmysl navíc silně zatěžuje životní prostředí, které je už tak velice namáhané a křehké. Dalším důvodem pro upřednostnění laboratorního masa je i ušetření zvířat, která by se nemusela chovat pouze pro porážku.

Kilo za stovku

Během posledních pár let už dokázalo vyrobit umělé maso hned několik firem po celém světě. Hlavní překážkou je prozatím vysoká cena. Například česká firma Bene Meat Technologies cílí na cenu sta korun za kilogram mletého masa, aby produkt zaujal širší veřejnost.

Zcela první umělé maso pak vzniklo již v roce 2013. Tehdy se cena za jeden hamburger o váze 450 gramů vyšplhala na 325 000 dolarů (6,5 milionů Kč). Nicméně s tím, jak se výrobní proces zdokonalil, šly i ceny raketově dolů – před pěti lety byste za kultivované maso zaplatili 250 dolarů a dnes už cena klesla dokonce na „pouhých“ 50 dolarů.

Je to vůbec správné?

Někteří lidé si ohledně výroby umělého masa kladou také otázku etiky. Vědci vyvíjející umělé maso uvádějí, že se bude jednat o zcela totožný produkt s běžným masem, na které jsme zvyklí. Jediný rozdíl bude údajně v tom, že maso vznikne mimo zvíře místo v něm, proces však proběhne zcela identicky.

Výrobu umělého masa v laboratoři tedy lze vnímat jako získávání masa nepřirozenou cestou, která už je jen krok od výroby celých umělých zvířat – a později možná i lidí. Tyto myšlenky jsou však skutečným sci-fi a nic takového se v dohledné době nechystá.

Technologie na výrobu masa by naopak mohla mít pozitivní vliv na vývoj medicíny. Výzkum výroby umělého masa totiž nahrává tomu, aby se jednou mohly v laboratořích kultivovat i orgány, což by vedlo k záchraně mnoha lidských životů.

Existují i jiné alternativy

Pokud byste rádi omezili spotřebu masa z důvodu ochrany životního prostředí či ušetření zvířat, máte kromě umělého masa i jiné možnosti. Ještě rychleji než laboratoře na výrobu masa se totiž rozvíjejí nejrůznější veganské masové alternativy.

Dnes už nás vůbec nepřekvapí, když otevřeme Albert hypermarket leták a najdeme v něm akce na burgery vyrobené z čočky nebo třeba párky ze sóji. Chuť ani konzistence sice nikdy nebude zcela stejná jako u masa, jedná se však o zatím nejdostupnější a navíc i cenově nejzajímavější alternativu k běžnému masu.

I když nás kultivované maso na pultech obchodů zatím nečeká, co není, může být. Ještě před pár lety bychom totiž v regálech supermarketů nenašli ani zmíněné rostlinné alternativy, které jsou dnes již běžnou součástí nabídky každého většího obchodu.