Číňané chtějí německé roboty Kuka

Čínský výrobce domácích spotřebičů Midea předložil oficiální nabídku na odkup výrobce robotů Kuka se sídlem v Augsburgu. Čínský investor tak potvrdil spekulace médií, že má zájem o převzetí minimálně 30 procent podniku. O jak velký podíl nakonec půjde, bude záležet na akcionářích. Midea zatím nabízí 115 eur za akcii. Nabídka trvá do 15. července.

Výrobce robotů Kuka má do dvou týdnů předložit stanovisko vedení firmy na převzetí čínským investorem, oznámila mluvčí německé firmy.

Spekulace o tom, že zájem o firmu má i švýcarský koncern ABB nechtěla mluvčí komentovat. Akcie firmy Kuka ve středu na zprávu o zájmu ABB stouply o 4 procenta na 106,5 eur. Ve čtvrtek dopoledne se obchodovaly za 109,5 eur.

Společnost KUKA Roboter je světovým producentem průmyslových robotů a specializuje se na automatizaci výroby. Jejími zákazníky jsou především firmy z leteckého a automobilového průmyslu. V roce 2015 měla 12 300 zaměstnanců a obrat 2,97 miliardy eur. Mezi jejími klienty jsou firmy Chrysler, Boeing, Airbus, Ford, Volvo, Bosch a Siemens.