Čtvrt milionu Řeků opustilo zemi

František Novák | 14. 6. 2016

Za posledních pět let opustilo Řecko 250 tisíc kvalifikovaných pracovníků, což je při meziročním srovnání nárůst o 300 procent, než bylo v dobách před krizí v roce 2008. Prohlásil to Haris Makryniotis, ředitel organizace Endeavor Greece, která sídlí v New Yorku a podporuje podnikání v Řecku.

V průzkumu mezi 2 000 studenty řeckých univerzit organizace zjistila, že 81 procent z nich se pozitivně dívá na podnikání ve středomořské zemi, ale má obavy z řecké byrokracie a překážek pro založení nové firmy.

Ředitel řeckého startupu Ardustech Vassilis Sioros pro agenturu Bloomberg uvedl, že vláda Alexise Tsiprase by neměla zejména začínajícím podnikatelům zvyšovat daně, ale naopak je na rok od daní a placení sociálního pojištění osvobodit. Ardustech se zaměřuje na používání olivového oleje ve farmaceutickém průmyslu a kosmetice.

„Žádný startup nežádá po vládě peníze," řekl s tím, že kabinet by měl firmám nechat rok daňové úlevy, aby mohly vytvářet nová pracovní místa. Řecko má přitom ze zemí EU nejvyšší nezaměstnanost. V březnu činila 24,1 procenta.

Tagy Alexis Tsipras Bloomberg New York Řecko