Vítězství Trumpa. Špatné zprávy pro evropské firmy

František Novák | 9. 11. 2016

Akciové indexy od rána ztrácely v reakci na přicházející zprávy, že volby v USA vyhrál Donald Trump. Japonský akciový index Nikkei uzavíral se ztrátou přes pět procent. Futures kontrakty na americký index S&P se okolo šesté hodiny ráno propadaly o více než 5 procent. Také evropské indexy propadly nejvíce od hlasování o brexitu. Postupně ale ztráty umazávají.

V noci se také rekordně propadlo mexické peso k americkému dolaru, ale ztráty zmírňuje. Po prvotním šoku trhů z vítězství Trumpa přichází uklidnění.
Trump oznámil, že chce masivně zvýšit investice do infrastruktury a posílit ekonomický růst Spojených států.

V době nejistoty tradičně investoři utíkají k zlatu a švýcarskému franku. „Očekává se, že výhra Trumpa povede k poškození obchodu," řekl James Butterfill, investiční stratég z londýnské ETF Securities. Podle něj se obavy obchodníků projevují poklesem kurzu dolaru k hlavním světovým měnám, což je špatná zpráva pro evropské firmy, dodal pro agenturu Bloomberg.

Není to tak hrozné

Ekonom Martin van Vliet z ING v Amsterodamu tvrdí, že reakce trhu se po prvním šoku uklidňují a nejsou tak špatné, jak by se mohlo na první pohled zdát. „Určitě to není tak hrozné, jak si mnoho lidí před pár hodinami myslelo. Nyní každý uvažuje o dlouhodobějších následcích," prohlásil Vliet.

Trump během kampaně prohlásil, že chce přehodnotit obchodní smlouvy Spojených států o volném obchodu, zejména dohodu o volném obchodu NAFTA v Severní Americe s Kanadou a Mexikem. Očekává se větší protekcionismus amerického trhu.

Tagy Amsterdam Bloomberg brexit Donald Trump Evangelická teologická fakulta Univerzity Karlovy ING Kanada Mexiko Severní Amerika USA