Vědci zrekonstruovali tvář faraónky Hatšepsut a propadli v úžas. Pro její podivné rysy nemají vysvětlení
3 / 5
Zavřít galerii
close
info
Sailingstone Travel / Shutterstock
Vynikající obchodnice, stavitelka a inspirativní žena stála na počátku budování významné Egyptské říše. Za její vlády údajně nedocházelo k žádným válečným konfliktům. Místo toho, aby posílal vojáky do války, je vyslala na obchodní výpravy.
close
info
zevana / Shutterstock
Na dlouhá tisíciletí tak vymazal odkaz významné panovnice. Nešlo ale jen o legitimitu vlastního syna, ale o prosazení patriarchátu a nastolení výhradně mužských vládců. Jeho plánem bylo, aby následující vladaři byli pouze muži.
close
info
niculniea / Shutterstock
Po své smrti v roce 1458 př. n. l. zanechala Egyptské království bohaté, úspěšné a bezpečné. Jedním z jejích mnoha projektů byl márnicový chrám v Údolí králů.
close
info
Matyas Rehak / Shutterstock
Politické intriky Thutmose III. vedly k tomu, že se nedochovaly Hatšepsutiny ikonografie. Cíleně se tak snažil smazat veškeré záznamy o vládě své příbuzné předchůdkyně. Šlo mu o to, aby jeho syn nastoupil na trůn s čistým štítem.
close
info
hemro / Shutterstock
Jedna z nejmocnějších vládkyní Egypta působila v 15. století př. n. l. Starověké velmoci vládla Hatšepsut dlouhých dvacet let, během kterých země vzkvétala. Její synovec Thutmose III. Nechal úmyslně zničit všechny důkazy o jejím panování. Možná proto jste o ní nikdy neslyšeli.