Cítíte se po padesátce opuchlí? Po této bylince bude vaše srdce den po dni silnější, za týden splasknete
4 / 5
Zavřít galerii
close
info
Steidi / Shutterstock
Libeček lékařský (latinsky levisticum officinale) pochází původně ze Středomoří. Říká se mu americký celer a musí se cíleně zasadit a pěstovat na zahrádce. Mladé šťavnaté listy chutnají výtečně v salátu, polévce i omáčce.
close
info
Shutterstock / Shutterstock
Libeček skvěle podporuje vylučování, pomáhá velmi účinně při opuchnutí a zadržování vody. Detoxikuje celý organismus, podporuje krevní oběh, pomáhá při kardiovaskulárních onemocněních, dně, revmatu i bolestivé menstruaci.
close
info
beta7 / Shutterstock
Čerstvý kořen je potřeba ihned zpracovat, nasekat a usušit. Libeček je možné sušený přidávat do čajových směsí a popíjet v nálevu. Pokud vás trápí zánět močového ústrojí nebo ledvin, používá se právě ve směsích, protože je močopudný a čistí krev.
close
info
Dani Vincek / Shutterstock
O sytě zelené bylince se traduje, že vám do života dokáže přivolat lásku. Ženy nosily lístek libečku pod levým prsem u srdce. Měly pak lístek strčit svému vyvolenému muži do úst, a ten pak vzplanul k dotyčné vášnivou láskou.
close
info
TG23 / Shutterstock
Hodí se všude tam, kam běžně přidáváte i petrželovou nať, nebo kořenovou zeleninu. Pro léčebné účely se používají tradičně semena nebo listy. Největší sílu ale poskytne kořen, který se se sbírá na jaře, nebo naopak až na podzim, když jsou listy, rostlinky suché.