V antickém Řecku připisovali této bylince zázračné ďábelsky posilňující účinky. U nás roste jako plevel
2 / 5
Zavřít galerii
close
info
Shutterstock.com
Své místo má drobná léčivka i v aromaterapii. Když promnete lístky, rozvine se okouzlující a harmonizující vůně, která pomáhá při migréně, stresu a napětí.
Ulevuje i jako masážní olej. Často najdete mateřídoušku jako sušenou výplň vonných pytlíčků a polštářků. Příjemná vůně vás ukolébá k vydatnému spánku.
close
info
Profimedia
Díky protizánětlivým složkám si hravě poradí se zánětem dutiny ústní i močových cest, revmatoidní artritidě, drobnými ranami, spáleninami a podrážděnou pokožkou.
close
info
Lucie Peukertová
Jaroslav Seifert i Karel Jaromír Erben podle roztomilé rostlinky pojmenovali své básně. Mateřídouška symbolizuje mateřství a úctu k milujícím maminkám. Možná je to náhoda, ale můžeme právě zde najít velkou podobnost.
close
info
Shutterstock.com
Čaj si připravíte z 1 vrchovaté lžičky sušené nebo rozkvetlé čerstvé mateřídoušky. Přelijete 250 ml vroucí vody, necháte 10 max 15 min louhovat ideálně v přikryté nádobě. Následně scedíte a necháte chvíli vychladnout. Doporučuje se popíjet po doušcích cca 2-3 šálky denně.
close
info
Shutterstock
Mateřídouška se sbírá v době květu za suchého a slunného počasí. Doporučuje se používat nůžky a odstřihnout konce kvetoucích výhonků. Nejlepší kusy se sbírají na slunných místech v nížinách. Bylinky se suší rozložené na papíru nebo sítích.