Když máte překyselený žaludek, nekupujte nic v lékárně! Super funkční první pomoc máte doma zadarmo
1 / 5
Zavřít galerii
close
info
Profimedia / undefined
Pro akutní případy je tedy jedlá soda vynikajícím pomocníkem, ale je potřeba ji nepoužívat příliš často. Pokuste se vnímat, jaké potraviny vám nedělají dobře, a zkuste je vysadit ze svého jídelníčku. Možná se vaše problémy zlepší.
close
info
Shutterstock
Hydrogenuhličitan sodný je hlavní účinnou složkou, která si přidává do antacidních léků na žaludek. Jedlá soda dočasně neutralizuje přebytečnou kyselinu v žaludku. Ta je totiž příčinou nepříjemných projevů refluxu. Slinivka přirozeně vyrábí hydrogenuhličitan sodný v našem těle po každém jídle. Chrání tak naše střeva. Podle vědců jedlá soda umí tento proces skvěle napodobit.
close
info
Profimedia
Podle výzkumu je ale vhodná pouze na dočasné řešení akutních potíží. Zmírňuje příznaky, ale neměla by se používat dlouhodobě. Pokud jsou vaše zdravotní problémy poměrně časté, měli byste vyhledat lékaře. Může se totiž jednat o symptomy gastroezofageální refluxní choroby (GERD).
close
info
Shutterstock
Děti by hydrogenuhličitan sodný užívat neměly. Pokud se trápíte s refluxem již dva týdny, objednejte se k lékaři na vyšetření, protože to není běžné.
close
info
Profimedia
Pokud vás tedy pálí žáha, tlačí žaludek, nebo cítíte překyselení, sáhněte po sodě. Ta může mít mnoho podob, protože se prodává jak v tabletách, tak v sypké formě. Soda by se měla užít cca jednu až dvě hodiny po jídle. Pokud užíváte jiné léky, doporučuje se odstup dvě hodiny.