Pískovcový Ennedi Massif pozměnily přírodní živly v systém hlubokých kaňonů a přírodních oblouků. Je to zároveň jedna z nejbohatších sbírek nástěnných maleb na Sahaře.
Zdroj: © Tilman Lenssen-Erz
Trojice megalitických prehistorických kamenných staveb v srdci Andaluzie. Součástí jsou i dvě přírodní památky – Peña de los Enamorados a El Torcal.
Zdroj: © Conjunto Arqueológico Dólmenes de Antequera
Ostrovní stát v Karibiku Antigua a Barbuda dostal na seznam místní loděnici a přilehlé archeologické naleziště.
Zdroj: © Nicola & Reg Murphy
Archeologické naleziště Ani najdete v severovýchodní části Turecka, na náhorní plošině sousedící s Arménií. Středověké město zažilo největší rozkvět v 10. a 11. století.
Zdroj: © Fahriye Bayram
Komplex budov v severovýchodním indickém státě Bihar zahrnuje svatyně, obytné i vzdělávací prostory. Nalanda Mahavihara je považovaná za nejstarší indickou univerzitu.
Zdroj: © Rajneesh Raj
Řeckému městu Filippi se dříve přezdívalo „malý Řím”. Bylo založeno ve 4. století př. n. l. a obsahuje mimo jiné doklady o rané fázi křesťanství.
Zdroj: © Hellenic Ministry of Culture and Sports
Komplex čtyř jeskyň formálně spadá pod Velkou Británii, ale najdete ho na Gibraltaru. Cenné jsou archeologické i paleontologické nálezy osídlení Neandrtálci před 125 tisíci let.
Zdroj: © Clive Finlayson, Gibraltar Museum
Nan Madol je 99 umělých ostrůvků postavených se zdmi z čediče a korálů v Mikronésii. Kvůli prorůstajícím mangrovovým porostům je komplex na seznamu ohrožených památek.
Zdroj: © Osamu Kataoka
V roce 1940 dokončil architekt Oscar Niemeyer komplex několika budov Pampulha Modern Ensemble v okolí umělého jezera.
Zdroj: © Pedro Morais
Komplex asi 30 hřbitovů rozesetých v Srbsku, jižní části Chorvatska, Černé Hory i Bosny a Hercegoviny, které se vyznačují typickými středověkými náhrobními kameny označovanými jako stećci.
Zdroj: © Adnan Šahbaz
Na seznam dědictví UNESCO bylo připsáno také 17 staveb původně švýcarského architekta Le Corbusiera. Na snímku kaple Notre Dame du Haut ve východní Francii.
Zdroj: © AONDH
Seznam památek UNESCO se rozšířil rovněž o systém podzemních zavlažovacích kanálů v bývalé Persii, dnešním Íránu, které se označují jako kanáty (anglicky qanat).
Zdroj: © S.H. Rashedi
Výzdoba prudkých útesů Zuojiang Huashan v jihozápadní Číně je dnes posledním odkazem kultury, kterou v sobě nosili lidé žijící asi od 5. stol. před n. l. do 2. stol. n. l.
Zdroj: © Zhu Qiuping