Kost vede k hrůzným nálezům

Psal se rok 1996, když dobrovolný pracovník památkové péče a amatérský archeolog objevil lidskou pažní kost, která trčela ze strmého břehu řeky Tollense. Že to nebyl případ pro kriminalisty, zjistil hned, protože v ní uvízl hrot šípu z křemene. Nález oznámil, a ještě téhož roku v místě začaly předběžné archeologické práce. Mezi prvními nálezy byly další lidské i zvířecí kosti. Během pár let přibyl kyj z jasanového dřeva, zbraň z trnky, která připomínala kladivo a další kosti.

Systematické vykopávky zahájily příslušné památkové úřady a odborníci z univerzit v roce 2007. Do průzkumu se zapojili i potápěči a dobrovolníci s detektory kovů. Ke zmapování naleziště použili badatelé i laserovou techniku. Do roku 2017 odkryli a prozkoumali plochu zhruba 460 metrů čtverečných, což byla dle předpokladů jen pouhá desetina. Pod jeden metr silnou vrstvou rašeliny objevili 10 tisíc kostí, jejichž počet následující rok vzrostl na 13 tisíc. Jen na jedné malé ploše byla hromada z mrtvol, která čítala 1 478 kostí! Pozdější radiokarbonové datovaní je zařadilo do doby 1300 až 1200 př. n. l., tedy do severské doby bronzové. Jejich analýzy ukázaly, že na místě zemřelo 1 400 lidí.

Odborníci si ale nedokázali vysvětlit tak velký počet ostatků na jednom místě. Nikde poblíž neobjevili žádné hrobové předměty, které by naznačovaly, že jde o velké pohřebiště, ani pozůstatky osídlení. Navíc byla tato oblast v té době velmi řídce osídlená, na zhruba 1 km² žila jedna rodina.

Krvavá bitva?

Kromě nálezů lidských kostí, lebek a tisíce kostí zvířat, převážně koní, odborníci vykopali, dřevěné palice, bronzové hroty kopí, křemenné a bronzové hroty šípů a další nástroje, použité jako zbraně. Jsou to například nože, srpy a různé hole. Stopy na kostech obětí ukazovaly na zranění, která odpovídají použitým zbraním, ale nevykazovaly známky hojení.

Předpokládalo se, že v údolí Tollense musela před více než 3 250 lety vypuknout krvavá bitva, která ale proběhla velmi rychle. Pokládala se za největší a nejbrutálnější střetnutí doby bronzové, kterého se účastnily stovky vycvičených bojovníků. Archeologové se domnívali, že mohlo jít o kmenový spor pravděpodobně o přechod přes řeku.

Následující video přináší další poznatky z naleziště:

Zdroj: Youtube

Promluvily analýzy

Rozbor DNA ale ukázal, že oběti pocházeli ze 145 různých oblastí. Mezi mrtvými byly i ženy a děti. Jak vysvětluje přední německý archeolog Detlef Janthen, mrtví nebyli „… potetovaní germánští válečníci z doby bronzové s medvědí kůží a zbraněmi, ale spíš skupina rozmanitých obchodníků a řemeslníků, možná i otroků.“

Výzkum ostatků mrtvých odhalil, že někteří měli deformace dolní části páteře a nohou, které jim způsobilo nošení těžkých břemen. Archeolog se domnívá se, že oblastí nejspíš projížděla velká karavana, která mířila na nějaký velký trh. Neznámí bandité je zákeřně přepadli, brutálně a nemilosrdně zbili dřevěnými palicemi, povraždili a okradli.

Němečtí archeologové dle Janthena tak přepisují historii s tím, že nejstarší evropská bitva v údolí Tollense byla ve skutečnosti nejstarší „masakr“ nevinných obětí v Evropě doby bronzové.

Zdroje: pictolic.com, www.dailymail.co.uk, www.ancient-origins.net, en.wikipedia.org