V Perském zálivu našli potopený ráj. Pravděpodobně ho postavila nejstarší civilizace na světě

Elena Velímská | 17. 5. 2023

Za nejstarší rozvinutou známou civilizaci jsou považovaní starověcí Sumerové. Souš i mořské hlubiny čas od času vydají svá tajemství, která zavedou archeology do hlubší minulosti, dávno před Sumery, jako v případě objevených ruin, „ráje“ neznámé civilizace v Perském zálivu.

Nejdříve k Sumerům

Velkou část Mezopotámie považovanou za kolébku civilizace obývala v období 5 500 až 4 000 l. př. n. l. obeidská kultura. Starověcí Sumerové na její jižní území připluli z oblastí řeky Indus a s tamními obyvateli splynuli. S sebou si přivezli vyspělé znalosti, ale i svou dávnou legendu o stvoření ráje na Zemi.

Enki, sumerský bůh moudrosti, vody, uzdravení, plodnosti a umění slíbil Ninhursag, sumerské bohyni Země a matce všech bohů a lidstva, že stvoří nádhernou zemi Dilmun. „Pro Dilmun, zemi srdce mé paní, vytvořím dlouhé vodní cesty, řeky a kanály, jimiž bude proudit voda, aby uhasila žízeň všech bytostí a přinesla hojnost všemu živému."

Rybáři na Sumatře našli legendární Zlatý ostrov zaniklé civilizace. Z řeky loví samé poklady
Magazín

Rybáři na Sumatře našli legendární Zlatý ostrov zaniklé civilizace. Z řeky loví samé poklady

Bájný Dilmun

V mezopotámských záznamech je Dilmun zmiňovaný jako nezávislé starověké království a středisko obchodu, které vzkvétalo kolem roku 2 000 př. n. l. Mělo ležet v Perském zálivu na obchodní stezce mezi Mezopotámií a civilizací údolí Indus. Dilmun byl pro Sumery velmi důležitý.

Mnozí badatelé se domnívají, že hlavní město Dilmun bylo jejich posvátné místo a ona zmíněná legendární rajská zahrada. Nikdy však nebylo potvrzené, kde skutečně leželo, ač se předpokládá, že to mohl být ostrov Bahrajn.  

Ruiny starověké civilizace

Mořští archeologové v Perském zálivu při pobřeží Arabského poloostrova objevili ruiny dávno zaniklé civilizace. Jde o více než šedesát starověkých sídlišť z doby kolem 5 500 l. př. n. l. Jak nálezy ukazují, obývala je prosperující kultura, která se věnovala rybolovu, pěstování datlových palem a chovala zvířata. Nebyla však primitivní. Kamenné domy ukazují, že musela být velmi vyspělá. Bohatě zdobené artefakty svědčí o obchodu s jinými zeměmi. Archeologové tam také objevili jednu z nejstarších lodí na světě.

Následující video ukazuje vizualizaci proměny Perského zálivu v průběhu tisíciletí:

Zdroj: Youtube

Mnozí badatelé věří, že to jsou pozůstatky rajského Dilmunu. Nevylučuje to ani archeolog Jeffrey Rose z Birminghamské univerzity, odborník na migraci národů v této oblasti. Podstatné ale je, jak se domnívá, že jsou důkazem, že tato oblast byla osídlená mnohem dříve, než se předpokládalo. Žila zde neznámá vyspělá civilizace a oblast byla bohatou a úrodnou oblastí po tisíce let před tím, než ji před někdy před osmi tisíci lety pohltil Indický oceán.

Na dně čínského jezera našli vědci záhadné pyramidy z doby ledové. Postavila je supercivilizace
Magazín

Na dně čínského jezera našli vědci záhadné pyramidy z doby ledové. Postavila je supercivilizace

Jaká civilizace skončila na dně moře? „Ztracená“, ale dle Roseho zcela jistě starší než sumerská a egyptská. Civilizace, která může zcela změnit pohled na historii lidstva.

Zdroje: www.ancientpages.com, www.messagetoeagle.com

Tagy Arabský poloostrov Bahrajn civilizace Indický oceán Indus Jeffrey Rose Mezopotámie Perský záliv Sumerská říše Tilmun