Vědci našli největší monstrum historie: Hlava krokodýla a tělo hada. Nebylo před ním úniku

Tereza Malá | 22. 5. 2023

V pravěkých mořích Wyomingu se to kdysi hemžilo bizarními a fascinujícími tvory, z nichž některé paleontologové objevili a identifikovali teprve nedávno. Jeden z nich měl hlavu krokodýla a tělo obřího hada a nebylo před ním úniku. Seznamte se se serpentisuchopsem, největším monstrem historie.

Kromě Serpentisuchopse jsme se poměrně nedávno dozvěděli i o existenci plesiosaura s dlouhým krkem. Thalassomedon haningtoni, jak byl plesiosaurus pojmenovaný, byl mořský plaz, který žil asi před 90 miliony let na území dnešního Wyomingu.

Tento tvor měl dlouhý, štíhlý krk, který tvořil asi polovinu jeho celkové délky těla. Celkově toto monstrum dosahovalo délky přes 9 metrů. Podle paleontologa Svena Sachse, měl Thalassomedon haningtoni jedinečný tvar těla, který mu mohl umožnit specializaci na krmení určitými druhy kořisti, jako jsou ryby nebo chobotnice.

Zcela jinak ale vypadal hadí krokodýl Serpentisuchops.

Serpentisuchops – plaz s krokodýlím obličejem

V dávných mořích Wyomingu žil i další fascinující tvor, serpentisuchops. Tento hadovitý tvor s krokodýlím obličejem patří do čeledi krokodýlů, stejně jako i dnešní krokodýli. Podle studie zveřejněné v časopise Journal of Vertebrate Paleontology žil serpentisuchops před přibližně 100 miliony let v období pozdní křídy. Tento tvor měl dlouhý, štíhlý čenich plný ostrých zubů, které pravděpodobně používal k lovu ryb a jiné drobné kořisti.

Jeden z autorů studie, paleontolog Tyler Hunt, uvádí, že objev serpentisuchopse vrhá nové světlo na rozmanitost krokodýlů v období pozdní křídy. „Tento nový taxon představuje nejstaršího a nejprimitivnějšího známého člena rodu Crocodyliformes a odhaluje dosud netušenou rozmanitost raných krokodýlů v pozdní křídě Severní Ameriky," uvedl Hunt ve svém prohlášení.

Vědci našli na Sahaře ostatky obřího monstra. M-rex byl smrtonosnější než T-rex. Podívejte se!
Magazín

Vědci našli na Sahaře ostatky obřího monstra. M-rex byl smrtonosnější než T-rex. Podívejte se!

Dlouhým čenichem lovil v mělkých vodách

Serpentisuchops je také pozoruhodný svým neobvyklým tvarem těla, které bylo protáhlé a hadovité. To mohlo tvorovi umožnit efektivnější pohyb ve vodě a účinnější lov kořisti. V tomto prostředí před ním nebylo úniku.

Fosilie tohoto vymřelého rodu krokodýla z pozdní křídy byly nalezené ve Wyomingu, v Severní Americe. Jedná se o jediný známý nalezený exemplář, který se skládá z části lebky, čelistí a obratlů. Exemplář byl objevený v oblasti Black Hills a pochází z doby před přibližně 100 miliony let, z období pozdní křídy.

Samotný název Serpentisuchops znamená "hadí krokodýlí tvář" a odkazuje na protáhlý, hadovitý tvar lebky tohoto tvora. Lebka je dlouhá asi 60 cm a je pozoruhodná svým protáhlým čenichem, který je vyplněný ostrými, špičatými zuby. Tvor pravděpodobně používal svůj dlouhý čenich k lovu ryb a jiné drobné kořisti v mělkých vodách, kde žil.

Na video o tomto podivném tvorovi se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Primitivní krokodýl

Serpentisuchops je považovaný za jednoho z nejranějších a nejprimitivnějších příslušníků krokodýlů. Jeho objev vrhl nové světlo na rozmanitost a vývoj krokodýlů v období pozdní křídy a pomohl vědcům lépe pochopit ranou historii těchto fascinujících plazů.

U portugalského pobřeží vědci odlovili „živou fosilii“. Obří monstrum terorizovalo pravěká moře
Magazín

U portugalského pobřeží vědci odlovili „živou fosilii“. Obří monstrum terorizovalo pravěká moře

Jak poznamenává paleontolog Sven Sachs, „paleontologie je jako detektivní práce a každý nový objev je důkazem, který nám pomáhá lépe pochopit minulost".

Zdroje: www.livescience.com, www.kunc.org, en.wikipedia.org/wiki/Serpentisuchops, today.cofc.edu

Tagy historie Journal of Vertebrate Paleontology krokodýl křída ryby Severní Amerika Wyoming