Král Karel II. zemřel strašlivou smrtí ve vlastní posteli. Hloupá služka udělala zásadní chybu

Tereza Malá | 29. 11. 2022

Král Karel II. by se dal bez uzardění nazvat za neúspěšného krále, a to i přes všechny jeho intriky, vraždy a podrazy, které zosnoval. Jeho dvojí obchody s Francií a Anglií se rychle obrátily proti němu, stejně jako další zahraniční politika. Za vše, co provedl, zemřel strašnou smrtí.

V zahraniční politice Karel obvykle balancoval na ostří nože a hrál na obě strany. Přitom však vzbuzoval i strach a nedůvěru mezi svými nepřáteli i spojenci a přirozeně přecházel z jedné strany na druhou. Měl za sebou několik neúspěšných invazí, po nichž pak začal uzavírat spojenectví s různými znepřátelenými španělskými králi. Ale nikdy se jasně neprofiloval. Čekal, odkud mu něco kápne. Nebál se ani odstranit nového francouzského krále, ale ani to se mu nepovedlo. Byl zkrátka smolař, a ještě k tomu neschopný. „Karel zlý“, jak se u říkalo, byl celé Evropě pro smích. Stejně špatný byl ale i konec jeho života.

Na video se podívejte zde:  

Zdroj: Youtube

Jak žil, tak i zemřel

Podle vyprávění byl čtyřiapadesátiletý Karel v roce 1387 vážně nemocný a nemohoucí. Trávil svůj čas uzavřený ve svém paláci v Pamploně. Podle anglického vyprávění Francise Blagdona z roku 1803 upadl Karel Zlý do takového stavu rozkladu, že nemohl používat své údy. Musel ležet na lůžku, kam byli přivolání lékaři. Ti mu naordinovali "zábal" z plátna namočeného v brandy nebo aqua vita. Král měl být do tohoto alkoholového rubáše zašit před spaním a alkohol ho měl údajně vyléčit.

Jenže služka všechno pokazila. Když měla krále zašít do zábalu, hledala něco, čím by nit přestřihla. Protože ale nemohla najít nůžky, použila plamen svíčky. A samozřejmě alkohol ihned zahořel. Vyděšená služebná utekla a nechala Karla Zlého uhořet zaživa v jeho vlastní posteli.

Jsou i jiné verze

Není to však jediná verze. V těch jiných už nefiguruje služka, ale požár z uhlí z ohřívací pánve v králově posteli.

Druhou verzí je moralistická verze Johna Cassella, která uvádí, že „Karlovi bylo již šedesát let a byl plný nemocí ze svých zlozvyků. Aby se udržel v teple, nařídil mu jeho lékař, aby se zahalil do plátna namočeného ve vinné pálence a jeho lůžko se vyhřívalo na pánvi s žhavým uhlím. Nějakou dobu se mohl těšit z výhod tohoto zvláštního předpisu v bezpečí, ale nyní, když se dopouštěl barbarství na představitelích svého království, "z boží nebo ďáblovy vůle, oheň se přenesl na jeho prostěradla a z nich na jeho osobu, obalenou vysoce hořlavou látkou." Byl strašlivě popálen, ale v nejstrašnějších mukách setrval téměř čtrnáct dní.

A pak je tu i velmi normální verze, kdy podle biskupa, který byl přítomen Karlovu konci, zlý navarrský král zemřel klidným svatým způsobem na svém lůžku. Vzhledem k jeho životu a postojům ale raději celá Evropa uvěřila verzi se služkou, která byla mnohem úsměvnější. Lidé považovali tento konec za hodný někoho, kdo se tak provinil. Charles zemřel v Pamploně ve věku 54 let.

Nejzvrhlejší papež historie Benedikt IX prodal svatou korunu, aby si koupil ženu
Magazín

Nejzvrhlejší papež historie Benedikt IX prodal svatou korunu, aby si koupil ženu

Jak byla smrt interpretována

Karlova hrůzná smrt se stala slavnou po celé Evropě. Objevila se v rukopisech, hovořili o ní moralisté, ilustrovaly ji kroniky. Ať už byl tedy jeho konec jakýkoli, celá země i Evropa si oddechla. 

Zdroje: historycollection.com, en.wikipedia.org/wiki/Charles_II_of_Navarre

Tagy Anglie Evropa Francie Pamplona postel smrt