Geniální vynález

V íránském pouštním městě Jazd vznikl tisíce let zpátky skutečně geniální vynález. Právě ten činí toto město dnes naprosto pokrokovým. Tyčí se zde věže zachycující vítr. 

To by asi na první dobrou nebylo nic, co by vás nutilo se zastavit. Jenže právě tyto stavby splňují funkci dnešních klimatizací. Navíc zcela bezemisních. 

Ačkoliv jde o vynález, který město Jazd jednoznačně činí pokrokovým, vznikl z důvodu, aby se město modernizaci vyhnulo, a přesto došlo během horkých dnů k potřebnému ochlazení. 

Složité věže zachycující vítr fungují na principu nasávání větru nad městem. I proto na první pohled krabicovité stavby pohlcují vzduch nejen chladnější, ale také méně prašný. Z poměrně velké výšky pak tento vzduch tlačí směrem dolů, kde se rozprostře v uličkách města.

Stavby jsou dokonalé hlavně v tom, že k jejich fungování není potřeba ani lidské síly, ani elektrické energie. Samotná věž to zvládne způsobem, kterým je postavená. 

Téměř přírodní zázrak

Ačkoliv stavby věží mají na starosti lidé, jejich mechanismus pak zvládá sama příroda. Zde zákony fungují tak, že studený vzduch klesá k zemi, zatímco teplejší stoupá vzhůru.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Téměř zapomenutá a skutečně geniální technologie starých Peršanů pochází z dob 12. století. Jde navíc o zcela bezemisní způsob, jakým si obyvatelé Jazdu mohou ochladit svá obydlí. 

Právě ochlazení je v tomto pouštním místě skutečnou vítanou veličinou. Důvodem jsou vysoké teploty, které se často pohybují až kolem 46 stupňů Celsia.

Lapače větru staré stovky let jsou důkazem, jak si lidé v dobách dávno minulých uměli poradit, ačkoliv neměli k dispozici žádnou vyspělou technologii. Dokazují to i písemné záznamy cestovatelů, kteří město Jazd navštívili převážně ve 13. století. 

Unikátní chladící konstrukce by ale mohly být inspirací i dnes, kdy je míra znečištění naší planety vysoká, elektrická energie drahá a lidé neustále přemýšlí, jak ušetřit. 

Ačkoliv geniální chladící věže uměly ochladit vzduch pouze o několik stupňů, stačilo to k tomu, aby tlusté zdi perských domů nově nabytý vzduch po dlouhé hodiny chladným udržely. Brzy se tak tyto vynálezy staly nepostradatelnou součástí celého muslimského světa. 

Zdroje: www.bbc.com, news.ycombinator.com, en.wikipedia.org