Jedním z nejzajímavějších rysů chrámu Osireion je jeho design, který napodobuje ostrov obklopený vodou. K chrámu vede hráz přes velký obdélníkový bazén, který byl pravděpodobně během používání chrámu plný vody. K hlavní stavbě chrámu s hrobkou vede 128 m dlouhá podzemní chodba.  Uprostřed "pohřební komory" s deseti sloupy, z nichž některé jsou těžké až 100 tun a musely být dopravené až z Asuánu, je umístěný figurální sarkofág. Tento „příkop“ ještě více zdůrazňuje dojem, že chrám je ostrovem.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Velmi zvláštní je, že celá stavba je pro návštěvníky uzavřená. Lidé tak nemohou spatřit pohřební a rituální texty vytesané na jejích stěnách. Stavbu tak mohou vidět jen ze zadní části Setiho chrámu, odkud je právě viditelné, že vypadá jako ostrov. 

Je symbolický chrám – ostrov Aaru?

Podle článku v časopise The Archaeologist měla ostrovní konstrukce chrámu Osireion pravděpodobně symbolizovat mýtický ostrov Aaru, který byl považovaný za posmrtný cíl duší blahoslavených zemřelých. „Chrám Osireion byl navržený tak, aby představoval ostrov Aaru, o němž se věřilo, že je místem podobným ráji, kde budou v posmrtném životě pobývat duše spravedlivých zemřelých," říká egyptoložka, doktorka Emily Jonesová.

Komoru objevili archeologové Flinders Petrie a Margaret Murrayová, kteří zde v letech 1902-03 prováděli vykopávky.

Dalším unikátním rysem chrámu v Osireionu je jeho konstrukce, která zahrnuje masivní kamenné bloky, z nichž každý váží až 100 tun. Účel těchto kvádrů a způsob, jakým byly převezeny a umístěny, zůstává dodnes záhadou. Předpokládá se, že design chrámu vychází z hrobek vytesaných do skály v Údolí králů.

Na další zajímavé video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Květ života – jaký je význam tohoto symbolu

Na vnitřní straně jednoho z obřích monolitů je symbol Květu života, který je jedním z nejdůležitějších symbolů posvátné geometrie. Pro staré Egypťany byla velmi vážným tématem a v jejím duchu byly budované důležité stavby. Některé zvláštní proporce byly považované za posvátné. V chrámu dokonce nějaký čas studoval i Pythagoras.

Předpoklady jsou, důkazy zatím ne

V posledních letech se objevily spekulace, že chrám Osireion může být ještě starší, než se dosud předpokládalo. V článku na webu Ancient Legends se uvádí, že chrám by mohl být starý až 7 000 let, což z něj činí jednu z nejstarších staveb v Egyptě. A to vědcům zamotalo hlavy ještě více.
Mnozí odborníci jsou však k tomuto tvrzení skeptičtí. „Je sice pravda, že chrám v Osireionu má některé prvky, které připomínají starší egyptskou architekturu, ale neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že je starý 7 000 let," říká jiný egyptolog, doktor Ahmed Hassan z Káhirské univerzity.

Navzdory záhadám a kontroverzím, které chrám Osireion obklopují, zůstává jednou z nejúchvatnějších a nejunikátnějších staveb v Egyptě. Jeho ostrovní design a masivní kamenné bloky nepřestávají fascinovat archeology i historiky. Chrám zůstává důkazem zručnosti a kreativity staroegyptských stavitelů. Vyvolává stále nespočet otázek a o účelu a konstrukci chrámu se mnoho neví.

Zdroje: www.thearchaeologist.org, ancientlegends.net