www.livescience.com, news.nestia.com, archaeologicalnews.tumblr.com

Odborníci provedli impozantní rekonstrukci obličeje díky nálezu ostatků ženy ve Švédsku.

Pohlédněte do uhrančivých očí krásné šamanky z pravěku

Díky moderní technice jsou vědci schopni zrekonstruovat tvář předků s titěrnými detaily. Právě to se povedlo u ženy, která zemřela přibližně před 7000 lety. Její ostatky byly nalezeny ve Švédsku.

Žena s velkou pravděpodobností patřila do jednoho z posledních kmenů "lovců kočovníků", které se na území Evropy pohybovaly. 

Dost možná byla šamankou. Její ostatky se našly ve Skateholmu, mezolitickém pohřebišti na jihozápadě Švédska. Nešlo však pouze o jeden hrob. Vědci v dané lokalitě objevili přibližně 80 hrobů.

Jejich stáří se pohybuje v rozmezí let 6000 až 4000 př. n. l. Jedná se tak o jedno z nejstarších pohřebišť v Evropě. V daném místě bylo nalezeno několik různých způsobů, jakými byli zdejší lidé pohřbíváni. 

Vědci objevili ostatky ležící samostatně, stejně jako lidi, kteří byli pohřbeni ve dvojicích nebo dokonce za přítomnosti svých "domácích" mazlíčků, tedy psů. Většina hrobů však měla jedno společné, uvnitř se nacházelo mnoho cenností. 

Vědcům se povedla úžasná rekonstrukce

Analýza ostatků odhalila, že žena byla v době smrti stará přibližně 35 let a dosahovala výšky 1,5 metru. Pohřbena byla ve vzpřímené poloze na trůnu z jeleních rohů. Měla zkřížené spodní končetiny. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Bohatá výbava jejího hrobu zahrnovala opasek vyrobený z přibližně 130 zvířecích zubů. Mrtvá žena na sobě měla složitý plášť z peří a její krk byl ozdoben krásným a propracovaným kamenných náhrdelníkem.

Na základě důkazů DNA, které se vědcům podařilo získat, se zjistilo, že žila před zhruba 7000 lety. Měla poměrně tmavou pleť, což bylo pro obyvatele této skandinávské oblasti typické. Obličej jí naopak zdobily výrazně světlé oči. 

Ostatky ženy byly po vyjmutí z hrobu uloženy do Trelleborgsova muzea. Žena dostala označení "Pohřeb XXII". Pracovníci muzea pak její označení konkretizovali na "Sedící ženu".

Ačkoliv se díky DNA analýze vědci dopracovali k mnoha informacím, podoba ženy jim stále unikala. Rozhodli se tedy ženu přivést k "životu" a zrekonstruovat její tvář. „Lidská tvář je motiv, který mě nepřestává fascinovat. Variabilita základní struktury i rozmanitost detailů se zdá být nekonečná," uvedl Oscar Nilson, světoznámý odborník na rekonstrukce obličeje, který byl vedoucím této rekonstrukce. 

Aby byla nově nabytá podoba pravěké ženy co možná nejvěrohodnější, použil Nilson počítačovou tomografii, díky které byl pak na základě původní lebky schopen vytvořit trojrozměrný model. Obličej ženy vytvořil sval po svalu. Osobitý výraz pak tváři dodaly měkké tkáně.