Prapravnučka dokončila práci svého prapředka

Takto se dají stručně shrnout nové důkazy, které dávají konkrétní podobu zvrhlému vrahovi. S odhalením přišla a své poznatky sepsala v knize One-Armed Jack: Uncovering the Real Jack the Ripper (Jednoruký Jack: Odhalení skutečného Jacka Rozparovače) Sarah Bax Horton. Jako policejní dobrovolnice a prapravnučka policejního seržanta Harryho Garretta, který kdysi na vyšetřování vražd pracoval, se rozhodla, že odhalí pravou tvář Jacka Rozparovače.

Londýn 19. století: chudoba, špína, násilí

V druhé polovině roku 1888 se v londýnské čtvrti Whitechapel staly hrůzostrašné zločiny, které díky brutalitě a tisku vstoupily do podvědomí jako vraždy Jacka Rozparovače. Městská čtvrť Whitechapel patřila v devatenáctém století mezi nejchudší, nejnásilnější a nejšpinavější z celého Londýna. Zdržovala se tam největší společenská spodina. Bylo to místo s největší koncentrací nevěstinců a prostitutek, které doslova živořily na ulici. K násilnostem na ženách docházelo velmi často. Série pěti vražd, které byly spáchány s neuvěřitelnou surovostí, se vymykaly z dosud zaznamenaných zločinů.

Zdroj: Youtube

Vrahova přezdívka Jack Rozparovač

Vrah si pro svoje zločiny vyhlédl prostitutky, kterým většinou podřezal krk. Jejich těla zohavil takovým způsobem, že se vyšetřovatelé domnívali, že se vrah vyzná v anatomii, nebo je povoláním řezník. K vraždám navíc docházelo, kromě té páté, na veřejně dostupných místech. Londýnské noviny barvitě referovaly o vyšetřování a hrůzostrašných detailech vražd. Publicita vyústila v to, že londýnské policii začaly přicházet výsměšné dopisy od osoby, která se ke zločinům přihlásila s podpisem Jack Rozparovač. Pod touto přezdívkou se Jackovi Rozparovačovi přisuzují i dalších vraždy, které se později staly. Přesný počet není dodnes známý. Z případu se stala legenda, která si začala žít svým životem a nabalovala na sebe další „ověřené“ informace a nové příběhy.

Mnoho podezřelých, žádný usvědčený

Vyšetřování policie nevedlo k žádným konkrétním výsledkům. Podezřelých bylo kolem sto osob z různých společenských vrstev. Policie z nich vygenerovala několik možných vrahů, ale jejich vina nebyla nikdy prokázána. Mezi nimi bylo několik psychopaticky nemocných osob, alkoholiků, řezník, parukář, kadeřník, právník, švec. Dokonce i jeden Američan, který v Londýně rok po vraždách předváděl sbírku vypreparovaných ženských děloh. Vraždy se londýnské policii nepodařilo objasnit.

Odhalení pravého vraha nedává dodnes odborníkům spát

Roku 2019, ze vzorků zkrvavené šály z jedné z obětí, vědci z Liverpool John Moores University našli shodnou DNA s potomky jednoho z podezřelých. Byl jím údajně holič polského původu Aaron Kosminski, který žil nedaleko míst spáchaných zločinů. Pro nenávist k ženám byl umístěn v psychiatrické léčebně. Mnozí odborníci však výsledky zpochybnili.

Konečně jasno?

Doslova o poprask se nyní postarala Sarah Bax Hortonová. Prapravnučka policejního seržanta Harryho Garretta, který na případech vražd pracoval. Tvrdí, že identifikovala vraha podle důkazů vyplývajících z dobových lékařských záznamů. Vše sepsala v knize o Jacku Rozparovači. Ve výpovědích svědků (uložené jsou v Londýnském metropolitním archivu) si všimla charakteristických tělesných znaků, které svědci uvedli: muž střední výšky kolem 168-177 cm, robustnější postavy se širokými rameny, měl zvláštní chůzi, při které neměl zcela natažené nohy, byl slabý v kolenou. Jeden ze svědků uvedl: „Když šel, měl jakousi šouravou chůzi“. Pravděpodobně to bylo vedlejším účinkem nějakého poškození mozku například epilepsie. Periodicky se opakující násilné vraždy s neobyčejnou brutalitou se mohly stát vždy po ataku této nemoci.

Identifikace vraha

Při prostudování všech důkazních materiálů a jejich srovnání s lékařskými záznamy Sarah Bax Hortonová identifikovala vraha. Byl jím Hyam Hyams!  V souvislosti s vraždami byl také vyšetřovaný a podezíraný, nebyly ovšem proti němu přímé důkazy. Ze záznamů plyne shoda všech fyzických (výška, široká ramena, divná chůze) a mentálních předpokladů (násilnická a psychopatická povaha), funkce jedné jeho ruky byla narušená. Navíc trpěl těžkou epilepsií s opakujícími záchvaty, které po odeznění způsobovaly jeho nepříčetnou agresivitu v kombinaci s alkoholismem. Pro svoje duševní vyšinutí, která se projevovalo fyzickým napadáním manželky a ostatních členů rodiny, byl hospitalizovaný v ústavech pro chorobomyslné. Vraždy se navíc staly na místech, která měla nějakou životní spojitost s Hyam Hyamsem.

Ústavní léčba a jediná jeho podobizna

Údajně byl také viděný před vraždou s jednou z obětí, pětadvacetiletou Mary Jane Kellyovou. Byla zavražděná ve svém bytě. Její zohavené tělo bylo možné identifikovat pouze podle očí a zbytku uší. Sedm týdnů po vraždě byl Hyam Hyams hospitalizovaný v blázinci Coloney Hatch Asylum, poté vraždy ustaly. Do své smrti byl několikrát propuštěný z léčení. Poté vždy napadal svoji manželku, kterou dokonce pobodal. Roku 1913 zemřel opět zavřený v Coloney Hatch Asylum. Z tohoto ústavu také pochází jeho jediná fotografie, na které působí bodře až dobráckým dojmem. Zdání ovšem klame. Z lékařské dokumentace lze vyčíst, že Haym Hayms byl lstivý, uměl se přetvařovat, jeho násilnická povaha byla ovšem nezvladatelná s maniakálně a sexuálně sadistickými prvky.

Legenda žije

Ztotožnění Jacka Rozparovače s Hyam Hyamsem, jak tvrdí Sarah Bax Hortonová, je velice pravděpodobné a všechny indicie k tomu vedou. Stoprocentní potvrzení této skutečnosti se však po sto třiceti pěti letech stěží dozvíme. Jedno je jisté, vrah nebyl nikdy potrestán! Legenda o Jackovi Rozparovačovi tedy bude žít nadále.

Zdroje: www.casebook.org, www.en.wikipedia.org