Dokáže zahnat chuť na sladké, zasytit a příjemně ochladit. Podle statistik se po celém světě sní 15 miliard litrů zmrzliny ročně. Mezi její největší konzumenty patří Číňané, Američané a Japonci. V Evropě ji milují především Italové. Její spotřeba se zde pohybuje kolem 10 litrů na osobu.

Není divu. Ledové osvěžení tu má dlouhou tradici. Předpokládá se, že v Římě si na sněhu ochuceném ovocem, ovocnou šťávou či medem, pochutnávali již kolem roku 200 př. n. l. díky generálovi Quintusovi Fabio Maximusovi, který recept dovezl z Egypta. O několik let později, kolem roku 70 př. n. l. Plinius Starší napsal, že „sladkou břečku konzumují hlavně bohatí Římané.”

Zmrzlina v Římě

Chladivý dezert s radostí mlsal i nechvalně proslulý císař Nero. Milovník divadla, ale také poprav, měl v oblibě tzv. granitu, připomínající ledovou tříšť. Kde ale v Římě, jenž stojí jen pár kilometrů od moře, sehnat led? 

Panovník na to šel tzv. od lesa. Nejdřív nechal vybudovat hluboké sklepy. Byly obložené dřevem nebo utěsněné slámou. Poté nařídil, aby byl sestavený tým otroků, který získával led z alpských ledovců vzdálených 400 km od metropole. Aby se vzácný náklad dostal na stůl co nejrychleji, muži si ho předávali jako štafetu.

Že tato práce nebyla záviděníhodná naznačuje legenda, jež vypráví, že tomu z běžců, komu led roztál, hrozila smrt. Jeden nešťastník Nera prý tak rozzuřil, že ho nechal předhodit lvům. 

Oblíbená zmrzlina

Po pádu Římské říše se na sladký dezert zapomnělo. Recept se znovuobjevil až díky cestovateli Marco Polo, který ho přivezl z Číny, kde se z mouky, kafru a mléka připravoval již v 6. století n. l. Delikatesu si zamilovala také italská vévodkyně Kateřina Medicejská, jež ji podávala na své svatbě. 

Zdroj: Youtube

Jedna z legend vypráví, že anglický král Karel I., vládnoucí mezi lety 1625 až 1649, byl „ovocným sněhem“ natolik ohromený, že svému osobnímu zmrzlináři udělil doživotní penzi. Jednou z podmínek však bylo, že recepturu nesmí nikomu prozradit, jinak by přišel o hlavu. I další vládci byli prý zmrzlinou natolik posedlí, že její výrobce nechávali unášet a věznit.

Zdroje: www.en.wikipedia.org, www.blog.gitnux.com, www.romehints.com, www.medium.seznam.cz