Mrazy budou bičovat Česko i nadále, oteplí se pouze na severu Moravy

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Foto: Deník/Sonnek Pavel

Teploty hluboko pod nulou vydrží ve většině republiky minimálně do poloviny příštího týdne. Výstrahu před silnými mrazy dnes odvolali meteorologové jen v Moravskoslezském kraji, kde teploty večer a v noci klesnou k minus devíti stupňům. Ve zbytku země ukážou teploměry až 17 stupňů pod bodem mrazu, ojediněle bude mrznout ještě víc, informoval dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

"Večer a v noci na sobotu budou na většině území ČR minimální teploty minus 12 až minus 17 stupňů Celsia, ojediněle i nižší. Při nízké oblačnosti, která se očekává zejména v Moravskoslezském kraji, budou teploty jen kolem minus devět stupňů Celsia," uvedli meteorologové v aktuální výstraze. Další vývoj počasí upřesní v sobotu.

Mrazy v letošní zimě ještě zdaleka neskončily.

Další arktická noc! Ve Volarech teplota klesla na minus 28,3 stupně

Při silných mrazech, ke kterým se na většině země nyní přidal i smog, by měli nemocní lidé, senioři či malé děti omezit pohyb venku. Lidé se mají chránit před prochladnutím teplým oblečením ve více vrstvách, pohybem, teplými nápoji a jídlem. Zrádné je pití alkoholu, který rozšiřuje cévy, čímž se zvyšují tepelné ztráty. Meteorologové varují, že mrazy mohou způsobit škody v průmyslu, energetice, přepravě materiálu či zásobování.Teploty v noci na dnešek klesly na některých místech Česka i pod minus 25 stupňů Celsia. Největší mráz panoval v jihočeských Volarech, kde bylo 28,5 stupně pod nulou. Díky inverzi bylo nejtepleji na hřebenech hor - například na Labské boudě v Krkonoších klesla teplota jen na minus 3,3 stupně.