A co Evropská unie? Zatím nic. EU dlouho vyzývala svět k odklonu od fosilních paliv a snažila se jít příkladem. Dnes se naopak stala brzdou zatím nejnadějnějšího pokusu, jak udržet planetu dlouhodobě v obyvatelném stavu. Až poté, co na počátku září dohodu ratifikovaly Spojené státy s Čínou, se evropští lídři probrali.

Šéf generálního ředitelství Evropské komise pro klima Jos Delbeke se nechal slyšet, že schválení dohody protlačí ve zrychleném řízení do 7. října. Ambiciózní plán na zastavení procesu globálního oteplování by v tom případě mohl být o měsíc později potvrzen na klimatickém summitu v Maroku.

Jak je ale v Bruselu zvykem, nebude to jednoduchý proces. Dohodu má schválit 28 vyslanců členských zemí u Evropské komise, poté ji musí odhlasovat Evropský parlament a na závěr ještě Rada ministrů.

Klimatických 55

Pro platnost Pařížské dohody je třeba, aby ji ratifikovalo nejméně 55 států, které dohromady vypouštějí aspoň 55 procent emisí.

Více pravomocí než je třeba

Jenže ne všem členských zemím se tento postup zamlouvá. Mají dojem, že si „Brusel" znovu uzurpuje víc pravomocí, než mu právem náleží. Není těžké uhodnout, že hlavním nespokojencem je Polsko se svou konzervativní vládou a ekonomikou závislou na uhlí. Poláci tak mohou do procesu rychlého schvalování „hodit vidle".

Poláci mohou do procesu rychlého schvalování „hodit vidle".

Navíc vše komplikuje brexit. Vyjednavači totiž musejí řešit otázku, zda Evropská unie smí Pařížskou klimatickou dohodu podepsat i za Velkou Británii, která je takříkajíc na odchodu.

Pro platnost Pařížské dohody je třeba, aby ji ratifikovalo nejméně 55 států, které dohromady vypouštějí aspoň 55 procent emisí. Zatím ji podepsalo 28 států odpovídajících za zhruba 43 procent emisí. Jakmile se přidá Evropská unie, tak bude limit prakticky splněn.

Trapný okamžik selhání?

V opačném případě, když Evropská unie nedokáže prosadit včasné schválení dohody o klimatu, to bude mít na její pověst ve světě negativní dopad.

Je poměrně trapné poučovat dlouhé roky ostatní, co je nutné učinit pro záchranu planety, a pak v rozhodující chvíli selhat.