Marian Jurečka nedržel basu se spolustraníky, kteří kromě něho a Ostraváka Kudely, chtějí příštím ministrům zakázat čerpání dotací pro jejich soukromý byznys. (Jak kdo hlasoval o návrhu poslance Plíška – www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?G=64170.) Jurečka tento fakt omlouval nepozorností. Pomýlenost při hlasování ohledně dotací vysvětloval Jurečka i tím, že jeho malé rodinné hospodářství dotace nepobírá. Nezapomněl zdůraznit, že jeho manželka, na kterou farmu po nástupu do vlády převedl, nežádá o investiční dotace ani o zelenou naftu, tedy o vratku spotřební daně za naftu projetou na poli.

Lidovec Jurečka má svatou pravdu. Mohl klidně prohlásit, že jeho žena Jarmila nestojí ani o „nárokové" dotace na hektar. V minulém roce ani o ně nežádala. Tady nejde o dotace pro statek Jurečkových, ale o něco víc.

Agrofert je dotačním králem na českém venkově, který se jen tak nenechá sesadit.

Kdo by vyčerpal ten obří balík agrárních dotací, kdyby Agrofert přišel kvůli vládnímu angažmá svého majitele zkrátka! Přece je Česká republika nebude vracet Bruselu. Agrofert je dotačním králem na českém venkově, který se jen tak nenechá sesadit. Škoda každé dotační koruny, o niž by přišel. Jak spočítal magazín Dotyk, jen za loňský rok posbíraly Babišovy zemědělské akciovky, družstva a zpracovatelské podniky 788 milionů korun.

Už dlouho je očividné, že ministr Jurečka svou zemědělskou politikou – a tu zdaleka nediktuje jen Brusel – slouží zájmům Agrofertu a dalším agrokolosům. Kritizují ho za to nejen soukromí zemědělci. Není žádným tajemstvím, že první a druhý muž KDU-ČSL se lidově řečeno nemusí. Ambiciózní Jurečka se snaží napodobovat Josefa Luxe a už se vidí, jak v předsednictví strany vystřídá Pavla Bělobrádka.

Dva kohouti ve vedení lidovců

Šéf KDU-ČSL ale není slepý a hluchý. V nedávném rozhovoru pro Dotyk sice odmítl názor, že jeho místopředseda Jurečka v roli ministra zemědělství vychází nebývale vstříc soukromým zájmům Andreje Babiše. Neoficiální zdroje Dotyku ovšem hovoří o tom, že Bělobrádek by se bez Jurečky velmi rád obešel. Každopádně si nemyslí, že by po jeho případném odchodu z politiky měl Jurečka automaticky nárok na dědictví předsednického křesla.

Šéf agrárního resortu měl údajně už namále. Za to, že se z postu neodporoučel, může vděčit části stranické základny, více či méně napojené na resort se silným vlivem na venkov.

Marian Jurečka se nakonec ve sněmovně při závěrečném hlasování o takzvaném lex Babiš trefil do stejného tlačítka jako jeho straničtí kolegové. Pro zákon o střetu zájmů jako celek hlasoval. Na svém twitterovém účtu, kde jinak komentuje kdeco, ale nevěnoval této události, která štěpí vládnoucí koalici, ani řádku. Místo toho svým fanouškům sdělil, že od ledna příštího roku už nebude možné klamat zákazníky a bude jasné, co je Česká potravina! Jasné také je, že tímto se Jurečka zasloužil o největšího českého potravináře – Agrofert.