Glosa: Kdo opravdu pobral nejvíc eurodotací?

Táňa Králová

Táňa Králová

Foto: red

Žebříček největších soukromých příjemců evropských dotací, které 17. srpna zveřejnily Hospodářské noviny, má jednu vadu na kráse. Tedy jiného vítěze, než který z unijních fondů v minulém programovém období 2007–2013 opravdu vytěžil nejvíc. Na nejúspěšnější českou soukromou firmu v čerpání eurodotací pasoval deník Třinecké železárny. Skutečným vítězem je ovšem Agrofert ministra financí Andreje Babiše, jak se už skoro před rokem, 4. září 2015, mohli dozvědět čtenáři Dotyku.

Týdeník Dotyk se v době, kdy bylo čerpání unijních fondů už v závěrečném finiši, stejně jako nyní HN podíval, kdo z celého balíku pobral nejvíc. Dal si ale tu práci, že prošel všechny firmy různých soukromých majitelů, a tak se jednoznačným vítězem žebříčku stal koncern Agrofert s více než 250 firmami. Na Třinecké železárny miliardáře Tomáše Chrenka zbylo v žebříčku Dotyku krásné druhé místo.

Mezi dvacítkou firem, které posbíraly nejvíc evropských dotací, je v žebříčku Dotyku také Chrenkova zdravotnická síť Agel. V TOP 200 největších soukromých příjemců, sestavených HN, přitom Agel vůbec nefiguruje. Právě proto, že deník z přehledu o čerpání dotací jen vypreparoval jednotlivé firmy bez ohledu na majitele a jejich koncerny a skupiny.

Hospodářské noviny rozmělnily žebříček nejzdatnějších soukromých čerpačů eurodotací na 200 firem. V TOP Dotyku jich je jenom dvacítka. Zato čtenáři dostali jako bonus informace o tom, kolik která firma zaměstnává lidí, jaké má tržby a zisk.

Žebříček Dotyku najdete zde: TOP 20 rekordmanů v čerpání evropských dotací.