Turecký puč sice trápí liru, ale finanční nákaza se zatím nekoná

Ilustrační foto - Turecko, Istanbul, mešity.

Ilustrační foto - Turecko, Istanbul, mešity.

Foto: shutterstock

Turecký puč, resp. jeho důsledky, úspěšně pokračuje a již přes 50 tisíc lidí musí opustit svá pracovní místa. Mezi nimi i přes 1500 děkanů tureckých univerzit, což – světe div se – odnesla turecká lira několikaprocentním oslabením.

V součtu tak lira za jeden týden od pátečního večera oslabila o slušných 5 procent, přičemž hlavní turecký akciový index ztrácí 8 procent. To nejsou zrovna malé propady.

Vývoj kurzu turecké liry vůči euru

Na grafu je patrné oslabení liry v pátek 18. 7. kdy byl vyhlášen puč, který však byl potlačen.

Graf: Vývoj kurzu turecké liry vůči euru od 15.7. 2016 do 22.7.2016.Zdroj: tradingeconomics.com

Zajímavé přitom je, že potíže na tureckých trzích neznamenají prakticky žádnou nákazu pro zbylé emerging markets. To konec konců platí i o střední Evropě, která jakoby události v Ankaře a Istanbulu vůbec nevnímala.

Akcie v regionu vesele posilují dál a měny zůstávají velmi stabilní, což se možná poněkud překvapivě týká dokonce i polského zlotého, jenž byl v posledních měsících zřejmě nejlepším regionálním barometrem tržní nálady na emerging markets.

Poláci jedou!

Zůstaneme-li pak chvíli u zlotého, tak jeho stabilita možná neodráží jen to, že obavy z důsledků tureckého puče nejsou na globální úrovni až tak silné, ale možná i vylepšující se konjunkturální data u našich severních sousedů.

Červnová tvrdá čísla z polské ekonomiky byla opravdu velmi silná a lze je Polákům jenom závidět. Například reálné mzdy v korporátním sektoru rostly meziročně v červnu o 6 procent, přičemž stejným tempem upalovaly minulý měsíc i maloobchodní tržby a průmyslová výroba.

Připočteme-li k tomu fakt, že se platební bilance Polska (tedy jeho běžný účet) průběžně vylepšuje, tak se zlotý opravdu nemusí eventuální nákazy z emerging markets bát. Stejně tak se polská měna nemusí bát ani ratingových agentur, které zdá se už vstřebaly skutečnost, že polští voliči loni „překvapivě" rozhodli o výměně vlády.