Experimenty jsou tu od toho, aby nám jasně ukázaly, zda to či ono skutečně funguje. Anebo taky skutečně škodí.

Co strašného se stane s lidským tělem, když 11 dní nespí

Cílem tohoto experimentu bylo zjistit, co se stane s lidským tělem na základě dlouhé spánkové deprivace. 

Nedostatek spánku je pro naše tělo jasně škodlivý. Během spánku totiž tělo regeneruje a všechny základní životní funkce se takříkajíc vrací zpět ke svému normálu. Randy Gardner a Bruce McAllister se ale rozhodli zjistit, jak bude lidské tělo reagovat ve zcela opačném případě. 

Tedy v okamžiku, kdy spát vůbec nepůjde a zůstane co nejdéle vzhůru. Cílem jejich experimentu pak kromě spánkové deprivace byly také jakési paranormální schopnosti. A tak se dohodli, že jeden z nich bude spánkem deprivován a ten druhý bude vše, co se bude dít, patřičně dokumentovat.

Jejich experiment byl v tomto směru zcela ojedinělý. Nikdo nic podobného předtím nezkusil a asi věděl proč. Spánková deprivace má totiž velký vliv na kognitivní i fyzickou výkonnost každého člověka a mnohdy stačí jedna špatná noc a na člověku se to okamžitě projeví.

Děsivý experiment vyzkoušeli v USA na teenagerovi

Dva teenageři si tedy spravedlivě hodili mincí. Byl to právě Randy Gardner, jenž tuto sázku "kdo s koho" nakonec prohrál a byl podroben dlouhému bdění. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Do výzkumu se zapojil také Dr. William C. Dement, výzkumník spánku ze Stanfordu. "V té době jsem byl pravděpodobně jediným člověkem na planetě, který skutečně prováděl výzkum spánku," uvedl Dement. 

A tak se vědec a dva - této problematiky neznalí - teenageři pustili do práce. Nutno podotknout, že v té době, psal se rok 1964, se toho o spánkové deprivaci vědělo skutečně málo. A tak rizika, s tím vším spojená, nebyla známá.

Dr. Dement si k sobě povolal Johna J. Rosse, nadporučíka z lékařské neuropsychiatrické výzkumné jednotky amerického námořnictva v San Diegu. Počátek spánkové deprivace probíhal u Randyho zcela bez komplikací. Ty se ale dostavily třetí den spolu s velkými výkyvy nálad a postupnými halucinacemi. 

Poslední den výzkumu byl Randy zcela mimo realitu. Apaticky jen hleděl před sebe a nebyl schopný souvislé řeči. Dr. Dement následně došel k závěru, že dlouhá spánková deprivace vede k tomu, že jednotlivé části mozku zcela zapomínají, co je jejich hlavním úkolem.

Zdroje:

www.bbc.com

en.wikipedia.org

www.iflscience.com