Asteroid blížícího se k Zemi rychlostí 39 599,5 km/h zachytil systém kamer a dalekohledů Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System (Pan-STARRS) na Havaji 4. července. Astronomové se ihned snažili objekt identifikovat a vypočítat jeho přibližnou velikost a trajektorii. Zjistili, že žádná hrozba nehrozí.

Zdroj: Youtube

I přesto, že nás vesmírný kámen minul je „o prsa", jeho velikosti 5,5 a 12,5 metrů byla nedostačující, aby splnil kritéria NASA pro „potenciálně nebezpečný asteroid“, jež by měl obecně měřit alespoň 140 metrů a zároveň proletět kolem nás ve vzdálenosti maximálně 7,5 milionu kilometrů.

2022 NF objeven 4. června

„Existuje řada malých těles, jako je toto, které se k Zemi přibližují několikrát ročně," řekl Paul Chodas, ředitel Centra pro studium objektů v blízkosti Země (CNEOS) z NASA Jet Propulsion. Do zemské atmosféry dokonce menší objekty vstupují hruba každých deset měsíců.

„Pozorujeme více než 20 000 známých blízkozemních asteroidů. Většina z nich nepředstavuje pro Zemi žádnou hrozbu," vysvětluje Chodas. Přesto vědci přiznávají, že menších kamenů s rozměrem pod 140 metrů mají zmapováno jen asi 20 %. Většina tak pozornosti odborníků uniknou. Nepředvídatelný kontakt s povrchem Země tak podle nich může nastat kdykoli.

„Odhadujeme, že k dopadu objektu o velikosti toho Čeljabinského může dojít jednou nebo dvakrát za století," říká NASA.

Čeljabinský meteor

Těleso, které ráno 15. února 2013 zazářilo nad ruským Čeljabinskem, mělo velikost 15 až 17 metrů a hmotnost 7 000 až 10 000 tun. Ve výšce 45 až 30 km nad zemí explodovalo silou odpovídající 30 až 500 kilotun TNT. Tlaková vlna vyrazila skleněné tabule v budovách v okruhu 100 km. Zraněno bylo asi tisíc lidí.

Zdroj: Youtube

Vědci vypočítali, že dráha meteoroidu ve sluneční soustavě nebyla ničím výjimečná. Ve dnech před dopadem se pohyboval v blízkosti Slunce, v úhlové vzdálenosti méně než 20°. Proto nebyl pozemskými teleskopy detekován. Pozorován byl až v době, kdy se blížil k Zemi a byl ve výšce 92 km nad povrchem.

Zdroj:

www.livescience.com, www.dailymail.co.uk, www.inverse.com, www.cs.wikipedia.org