Rádiový signál s označením FRB 20220610A byl poprvé detekován v červnu roku 2022 pomocí teleskopu Australian Square Kilometer Array Pathfinder v západní Austrálii. Trval pouhou miliontinu sekundy. I přesto byl neuvěřitelně silný. 

Na základě srovnání dat z dalekohledů v Evropě a Jižní Americe odborníci následně objevili, že přišel z mnohem větší vzdálenosti, než předpokládali. „Očekávali jsme, že najdeme jednu zdrojovou galaxii,” říká autor studie, astrofyzik Ryan Shannon. „Místo toho jsme zjistili, že pravděpodobně pochází z kupy splývajících soustav, kde probíhá tvorba nových hvězd.”

Signál z vesmíru

Signál tak cestoval vesmírem neuvěřitelných osm miliard let. Vznikl tak jen necelých šest miliard let po velkém třesku. Vědci proto doufají, že ho budou moci využít k odhalení hmoty mezi galaxiemi, a tedy k lepšímu pochopení struktury kosmu.

Zdroj: Youtube

„Rychlé rádiové záblesky během svého putování procházejí horkým plynem. To způsobuje, že jejich nízkofrekvenční rádiové vlny jsou zpomalovány více než ty na vyšším frekvencích,” vysvětluje Shannon. „Dalekohledy na Zemi je tak zachytí v mírně odlišných časech. Díky tomu umíme detekovat a měřit hmotu, která leží mezi hvězdokupami a je pro nás v současnosti neviditelná.”

FRB 20220610A navíc vykazoval větší rozptýlení než většina předchozích pozorování. To naznačuje, že na své cestě zažil „jízdu jako na housenkové dráze”. Odhalení jeho přesné trasy bude ale vědcům trvat minimálně několik měsíců.

FRB 20220610A

Překvapivá byla síla signálu. Vyzařoval 3,5krát více energie, než bylo maximální množství předpokládané modelováním. Navíc se skládal ze dvou nebo tří jasných shluků. To napovídá, že výbuch, z něhož vzešel, vznikl ze skupiny srážejících se galaxií než pouze z jedné.

„Takové události byly během prvotního formování vesmíru běžné. Představit si to můžeme jako masivní galaktické nehody,” říká astronom z Macquarie University v Sydney v Austrálii Stuart Ryder. Dalším krokem pro celý tým odborníků bude zjistit, co konkrétně před osmi miliardami lety vyvolalo tak silný výbuch. 

Zdroje: www.nature.com, www.newscientist.com, www.futurism.com