Podívejme se na sedm překvapivých věcí, které astronauti ve vesmíru dělat nemohou, a přibližme si tak výrazné rozdíly mezi životem na oběžné dráze a naší pozemskou existencí. Podívejte se na zajímavé video:

Zdroj: Youtube

Žádné slzy ve vesmíru

Prolévání slz ve vesmíru není stejné jako na Zemi. Kvůli absenci gravitace slzy nestékají po tvářích. Místo toho se pod očima astronautů tvoří zvláštní gelovité skvrny, které vytvářejí neotřelou vizuální podívanou.

Jedinečná dietní omezení

Pokud jde o jídlo, astronauti se potýkají s omezeními, která by nás mohla přivádět k zamyšlení. Běžné věci jako chléb a sycené nápoje jsou zakázané. Chléb se může rozpadnout na škodlivé kousky, které mohou poškodit vybavení nebo ucpat dýchací cesty. Proto se oblíbenou náhradou staly tortilly, a ještě jeden druh chleba -  jedná se o stlačený bochník chleba, který si můžete vložit celý do úst. Kromě chleba jsou i buchty a další moučné výrobky kvůli drobkům pro kosmonauty nedostupné.

Vyhýbáme se také syceným nápojům, které se v mikrogravitaci neoddělují.

Vesmírná pera oproti běžným perům na psaní

Psaní běžným perem ve vesmíru je marná snaha, protože inkoust je závislý na gravitaci, která ho přenáší na papír. Američtí astronauti a ruští kosmonauti zpočátku používali mechanické tužky, ale v roce 1965 si společnost Fisher Pen Company nechala patentovat vesmírné pero. Jeho tlaková náplň umožňuje psát vzhůru nohama, při extrémních teplotách, a dokonce i pod vodou. Nyní je základem vesmírných misí.

Výzvy spojené se spánkem

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) obíhá Zemi přibližně každých 90 minut, což vede až k 16 východům a západům slunce za 24 hodin. Znemožňuje to astronautům synchronizovat svůj spánkový režim se zemským cyklem den-noc. Pro astronauty je nezbytný rozsáhlý spánkový trénink, aby se tomuto jedinečnému rozvrhu přizpůsobili.

Obvyklá postel pro astronauty je taška připevněná ke stěně. Připoutá se a doslova spí ve stoje. I kdyby na ISS byly obyčejné měkké polštáře a matrace, astronauti by na nich nemohli ležet – tíhu ve vesmíru necítí.

Ve vesmíru se nesmí pít alkohol

NASA později alkohol na vesmírných misích zakázala, mimo jiné kvůli pobouření veřejnosti. Ruští kosmonauti však mají povoleno konzumovat koňak kvůli zdraví imunity. Zákaz alkoholu ve vesmíru je spíše kulturním a politickým než vědeckým rozhodnutím.

Intimní aktivity jsou zakázány

Sex ve vesmíru je spojen s problémy, včetně nedostatku soukromí, náročné pracovní zátěže a absence gravitace. Tyto faktory prakticky znemožňují intimní aktivity během vesmírných misí a zdůrazňují, že astronauti jsou na profesionální misi mimo zemskou atmosféru.

Žádné tradiční sprchy

Voda je ve vesmíru vzácnou komoditou, zejména vzhledem k nákladům na její dopravu mimo zemskou gravitaci. Astronauti si nemohou užívat tradiční sprchy, ale jsou vynalézaví. Koupou se v houbách a používají recyklovanou vodu získanou z vlhkosti vzduchu, moči a dalších zdrojů. Také praní oblečení ve vesmíru není zdaleka tak účinné, což vede astronauty k opakovanému oblékání.

Tato omezení jsou nezbytná pro zachování bezpečnosti, funkčnosti a hygieny vesmírných misí. Slouží jako připomínka toho, že život ve vesmíru vyžaduje jedinečné adaptace a ohledy, což z něj činí náročnou, ale obdivuhodnou hranici pro lidský průzkum. Práce astronauta je velmi obtížná. A to nejen kvůli neustálému pracovnímu vytížení a dlouhým „služebním cestám“ nejen mimo domov, ale i mimo naši Zemi. Musí se vzdát jednoduchých radostí, které lze na Zemi dělat.

Zdroje: nejlepsi.zvireci-psycholog.cz, www.businessinsider.com, www.rd.com