10 nejšílenějších daní, které museli lidé v historii platit, např. ze zuřivosti

Natálie Borůvková | 11. 8. 2022

Daň z vousů nebo oken? Takové byly nejšílenější daně, které lidé v historii museli platit. Nejabsurdnější je pak daň ze zuřivosti.

Historie ukázala, že vůči daním není imunní vůbec nic. Jak se ukázalo, v minulosti šlo zdanit téměř všechno. Jaké byly nejšílenější daně, které lidé napříč historií museli platit?

10 nejšílenějších daní, které museli lidé v historii platit

V 18. století potřebovala Velká Británie lstivý způsob, jak vybírat daně od bohatých, aniž by to vypadalo, že od nich chce peníze. A tak byla zavedena daň z oken! Bohatí totiž měli honosné domy s desítkami oken.

Daň z oken nebyla jediným případem, kdy se Angličané snažili najít kreativní způsob, jak zdanit bohaté. V roce 1712 zákonodárci zavedli daň z potištěných tapet. Tu však stavitelé přelstili tím, že pověsili obyčejné tapety, na které později namalovali vzory.

V roce 1784 byla v Anglii také zavedena daň z klobouků. A tak kloboučníci přestali tento název používat.

Britská vláda v roce 1795 rovněž zavedla daň na pudry, které se používaly na údržbu bílé barvy paruk.

Být chudý ve středověku znamenalo být špinavý. Za mýdlo se totiž muselo platit a spousta chudých si to nemohla dovolit. Daň z mýdla byla zrušena až v roce 1835.

Nejabsurdnější je daň ze zuřivosti

Ruský car Petr I., známý jako Petr Veliký, byl velkým zastáncem modernizace společnosti. Vládl v letech 1682 až 1721 a během své vlády zavedl mnoho norem, které měly Rusům pomoci držet krok s evropskými protějšky. Jednou z těchto norem byla daň z vousů. Aby si muž mohl podle tohoto zákona ponechat vousy, musel zaplatit daň ve výši 100 rublů. Díky tomu se v Rusku stal novým stylem hladce oholený vzhled, který byl v té době v Evropě běžný.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Britský král Jiří III. naopak zavedl daň z cihel, aby pomohl financovat válku proti americkým revolucionářům. To vedlo k tomu, že se začaly vyrábět větší cihly, které byly několikanásobky cihel klasických. Větší cihly totiž znamenaly méně zaplacených daní.

Staří Egypťané také platili daň, a to z oleje na vaření. Výběrčí daní pak tvrdě hlídali, že lidé olej na tajno skutečně nepoužívají.

Čemu se smáli lidé ve středověku? Jejich vtipy by nám přišly nejspíš trapné
Magazín

Čemu se smáli lidé ve středověku? Jejich vtipy by nám přišly nejspíš trapné

Ani daň ze svíček nebyla v historii výjimkou. Pokud lidé za svíčky platit nechtěli, měli zákaz si je nejen používat, ale i vyrábět.

Nejabsurdnější daní všech dob však byla daň ze zuřivosti. Ve středověké Anglii tak každý, komu „ruply" nervy, musel státu zaplatit nemalou částku.

Zdroje:

www.ancientpages.com

www.messagetoeagle.com

kaplan.co.uk

Tagy Anglie daň historie Jiří III. okno Petr I. Petr I. Veliký Rusko Velká Británie vláda Spojeného království