Pyramidové komplexy jsou od sebe vzdáleny asi 140 kilometrů. První z nich se nachází v Horním Egyptě, asi 18 kilometrů od města Abu Sidhum. Druhý byl objeven nedaleko oázy Ayum. Každému z nich dominuje jedna větší struktura, obklopená dalšími, výrazně menšími.

Zdroj: Youtube

Angela Micol neváhala a kontaktovala odborníky. Ti se jí však vysmáli. Podle nich jde o obyčejné skály, které vítr ošlehal do tvaru jehlanu. „Tzv. anomálie Google Earth jsou jen zbožné přání neznalého pozorovatele s přehnanou představivostí," řekl emeritní profesor archeologické geologie na University of Toledo James Harrell. Terénní výzkum tak byl smeten ze stolu.

Egyptské pyramidy v Abu Sidhum

Angela Micol se však nevzdala. Spolu s expedičním týmem se vydala do lokality Abu Sidhum. Badatelé odhalili nejen útvary ve tvaru pyramid zaváté pískem, ale také našli pár keramických střepů. Detektory kovů a dutin ukázaly, že čtyři objekty jsou protkány tunely. „Myslím, že se jedná o chrámy či domy. Menší pyramidy mohou být hrobkami," míní Micol.

Do pomyslných karet jí hraje fakt, že pravděpodobné ruiny se nacházejí v oblasti kolem dnešního města Dimai v egyptské poušti Fayoum. Toto místo bylo za vlády Ptolemaiovců pouštní osadou. Podle italské archeoložky Paoly Davoli mohly být stavby strážnými věžemi či studněmi.

Mezi další důkazy, že se v saharské poušti nacházejí tajemné objekty, patří staré mapy. „Kontaktoval mě bývalý velvyslanec v sultanátu Omán Medhat Kamal El-Kady a jeho manželka Haidy Farouk Abdel-Hamid, právnička a bývalá poradkyně egyptského prezidenta, kteří jsou vášnivými sběrateli map, starých dokumentů, knih a vzácných politických a historických rukopisů," říká Micol. Na 34 mapách a v 12 dokumentech byly stavby zaznamenány či zmíněny.

Nejstarší egyptské pyramidy

Lokalita poblíž Fayumu byla zakreslena v mapě Roberta de Vaugoudyho z roku 1753 a mapě inženýrů Napoleona Bonaparta či majora Browna, generála zavlažování pro Dolní oblast Egypta z konce 80. let 19. století.

Zdroj: Youtube

„Držíme v ruce také spisy zmiňující se o existenci dvou pohřbených pyramid, které mají být větší než stavby v Gíze," chlubí se El-Kady. O existenci dalších staveb je přesvědčen také Dr. Vasko Dobrev. „V celém Egyptě je asi 120 pyramid," říká v dokumentu Tonyho Robinsona „Otevírání Velké egyptské hrobky“. Netuší však, kdo pískem zaváté objekty postavil. Jediný způsob, jak se to dozvědět, je zahájení oficiálního archeologického výzkumu.

Zdroj:

www.ancientpages.com, www.nbcnews.com, www.zoom.iprima.cz