Satelit v Egyptě odhalil pod zemí pyramidy větší, než jsou na povrchu

Lenka Samuely | 27. 7. 2022

Psal se rok 2012. Americká amatérská archeoložka Angela Micol seděla za počítačem a zaujatě zkoumala satelitní snímky zobrazující saharskou poušť. Najednou se zarazila. Se zatajeným dechem sledovala, jak se na obrazovce objevily podivné jehlany.

Pyramidové komplexy jsou od sebe vzdáleny asi 140 kilometrů. První z nich se nachází v Horním Egyptě, asi 18 kilometrů od města Abu Sidhum. Druhý byl objeven nedaleko oázy Ayum. Každému z nich dominuje jedna větší struktura, obklopená dalšími, výrazně menšími.

Zdroj: Youtube

Angela Micol neváhala a kontaktovala odborníky. Ti se jí však vysmáli. Podle nich jde o obyčejné skály, které vítr ošlehal do tvaru jehlanu. „Tzv. anomálie Google Earth jsou jen zbožné přání neznalého pozorovatele s přehnanou představivostí," řekl emeritní profesor archeologické geologie na University of Toledo James Harrell. Terénní výzkum tak byl smeten ze stolu.

Egyptské pyramidy v Abu Sidhum

Angela Micol se však nevzdala. Spolu s expedičním týmem se vydala do lokality Abu Sidhum. Badatelé odhalili nejen útvary ve tvaru pyramid zaváté pískem, ale také našli pár keramických střepů. Detektory kovů a dutin ukázaly, že čtyři objekty jsou protkány tunely. „Myslím, že se jedná o chrámy či domy. Menší pyramidy mohou být hrobkami," míní Micol.

Pyramidy nestavěli otroci. Vědci přišli na geniálně snadnou techniku stavitelů
Magazín

Pyramidy nestavěli otroci. Vědci přišli na geniálně snadnou techniku stavitelů

Do pomyslných karet jí hraje fakt, že pravděpodobné ruiny se nacházejí v oblasti kolem dnešního města Dimai v egyptské poušti Fayoum. Toto místo bylo za vlády Ptolemaiovců pouštní osadou. Podle italské archeoložky Paoly Davoli mohly být stavby strážnými věžemi či studněmi.

Egyptská tabulka převrací historii. Pyramidy prý stály v Gíze už před faraony
Magazín

Egyptská tabulka převrací historii. Pyramidy prý stály v Gíze už před faraony

Mezi další důkazy, že se v saharské poušti nacházejí tajemné objekty, patří staré mapy. „Kontaktoval mě bývalý velvyslanec v sultanátu Omán Medhat Kamal El-Kady a jeho manželka Haidy Farouk Abdel-Hamid, právnička a bývalá poradkyně egyptského prezidenta, kteří jsou vášnivými sběrateli map, starých dokumentů, knih a vzácných politických a historických rukopisů," říká Micol. Na 34 mapách a v 12 dokumentech byly stavby zaznamenány či zmíněny.

Nejstarší egyptské pyramidy

Lokalita poblíž Fayumu byla zakreslena v mapě Roberta de Vaugoudyho z roku 1753 a mapě inženýrů Napoleona Bonaparta či majora Browna, generála zavlažování pro Dolní oblast Egypta z konce 80. let 19. století.

Zdroj: Youtube

„Držíme v ruce také spisy zmiňující se o existenci dvou pohřbených pyramid, které mají být větší než stavby v Gíze," chlubí se El-Kady. O existenci dalších staveb je přesvědčen také Dr. Vasko Dobrev. „V celém Egyptě je asi 120 pyramid," říká v dokumentu Tonyho Robinsona „Otevírání Velké egyptské hrobky“. Netuší však, kdo pískem zaváté objekty postavil. Jediný způsob, jak se to dozvědět, je zahájení oficiálního archeologického výzkumu.

Zdroj:

www.ancientpages.com, www.nbcnews.com, www.zoom.iprima.cz

Tagy Egypt Gíza Google Earth Horní Egypt James Harrell Napoleon Bonaparte Omán Tony Robinson University of Toledo