A. Rainer byl jediný na světě označen lékaři za trpaslíka i obra v jedné osobě

Nataša Slánská | 4. 10. 2020

Rakouský rodák Adam Rainer byl jediným člověkem, který byl ve svém životě lékařsky označen za trpaslíka i obra. Vážné zdravotní problémy ho v dospělém věku upoutaly na lůžko a vedly k jeho předčasnému úmrtí.

Adam Rainer se narodil roku 1899 rodičům průměrného vzrůstu. Rostl velmi pomalu, oproti svým vrstevníkům byl skutečný drobeček. Rodičům to ale nevadilo, věnovali mu veškerou lásku, jakou si dítě zaslouží.

Za první světové války se Rainer přihlásil do armády, avšak neprošel lékařským vyšetřením. V 18 letech měřil pouhých 122 cm a byl oficiálně prohlášen trpaslíkem. Armádní lékaři ho vyhodnotili jako "příliš malého a slabého".

O tři roky později ale začal Rainer zničehonic růst. Zpočátku ho to možná těšilo, jenže když ve svých 31 letech měřil už 218 cm a růst se nezastavoval, bylo zřejmé, že něco není v pořádku.

Trpaslík Aljošenka: Podivný tvor nejasného původu, jehož kostra záhadně zmizela
Magazín

Trpaslík Aljošenka: Podivný tvor nejasného původu, jehož kostra záhadně zmizela

Lékaři u muže diagnostikovali nádor hypofýzy, který způsobuje nadměrnou produkci růstového hormonu, a rozhodli se pro riskantní operaci. Ta se sice zdařila a růst se po ní skutečně zpomalil, Rainerovo tělo už však bylo nepřirozeně rychlým růstem poznamenáno: pacient měl pokřivenou páteř a trpěl nesnesitelnými bolestmi.

Později už ani nemohl vstát z postele, oslepl na jedno oko a ztrácel sluch. Dožil se pouhých 51 let. V době smrti měřil neuvěřitelných 234 cm.

Tagy Adam Rainer První světová válka trpaslík