Starověké indické legendy oplývají popisy fantastických tvorů. Mezi ně patří také Vanaras, rasa napůl lidí a napůl opic, které před 18 tisíci lety stvořil bůh Brahma, aby pomohli Rámovi v boji proti Rávaně. V eposech Rámájana a Mahábhárata jsou popisovaní jako silní, upřímní, zvědaví, hyperaktivní, mírně popudliví, odvážní a laskaví. 

Byli to právě oni, kdo s pomocí boha Ráma postavili přechod z kamenů mezi pevninou a ostrovem Lanka. Odborníky na hinduistické texty je přirovnávaný k dnešní Srí Lance a most je popisovaný jako Rama Setu nebo také Adamův most. Jedná se o strukturu mezi ostrovem Manar u severozápadního pobřeží Srí Lanky a ostrovem Raméšvarám u jihovýchodního pobřeží Indie.

Rama Setu

Řetěz korálových mělčin odděluje Mannárský a Palkův záliv. Do roku 1480, kdy ho poškodil cyklon, se po něm pravděpodobně dalo přejít suchou nohou. Pak se na něj zapomnělo. Do doby, než NASA v roce 2002 zveřejnila satelitní snímek oblasti, na němž je jasně vidět soubor ostrůvků připomínající šňůru perel.

Věřící byli nadšení. Byli přesvědčení, že jde o jasný důkaz toho, že jejich texty nelžou a geologická struktura byla postavená Rámou a opičími lidmi. Tuto teorii potvrdil bývalý ředitel Geological Survey of India S. Badrinarayanan, když uvedl, že most je stoprocentně umělého původu.

„Korály se obvykle nacházejí pouze na skalách. Tady se objevují kolem sypkého písku. To naznačuje, že balvany zde byly záměrně umístěné a vytvořila se z nich hráz,” tvrdil. Archeologický institut Indie však uvedl, že nenašel žádný důkaz o tom, že jde o stavbu vytvořenou člověkem. 

Politika a hinduismus

Společnost zároveň upozornila na článek indické politické strany Bharatiya Janata Party, která jako první tvrdila, že NASA odhadla stáří struktury až na 1,7 milionu let. „Fotografie pořízené družicemi nemohou poskytnou přímé informace o původu Adamova mostu či určit, zda se lidé na jeho budování podíleli,” upozornil později představitel NASA Mark Hess.

Zdroj: Youtube

Kontroverze ohledně tvrzení o vzniku Rama Setu vyústily v soudní spor. Indický geolog Chittenipattu Puthenveettil Rajendran celou záležitost popsal jako příklad „post-pravdivé éry”. Proti sobě totiž stáli vědci a víra. 

Zdroje: www.ufoac.com, www.en.wikipedia.org, www.frontline.thehindu.com, www.hindustantimes.com