Křehká kráska

Adriana Tarábková-Romanová pochází z Bratislavy. Narodila se 28. května 1966 a oba rodiče působili ve stavebnictví. I ona proto vystudovala střední průmyslovou školu stavební. Již na „stavebce“ ale zabrousila do světa modelingu a jako modelka se objevovala ve slovenském časopise Dievča. Díky tomu se dostala k filmu. Její křehký zvláštní půvab zaujal režiséra Miloslava Luthera, který v ní viděl ideální herečku pro roli princezen nebo nesmělých dívek. Nabídnul jí roli pyšné princezny Anny v pohádce Král Drozdí brada (1984) a ona ji vzala. Zahrála si po boku Lukáše Vaculíka a inscenace měla velký úspěch.

Když téhož roku hledal Dušan Klein dívku pro roli „nedobytné“ zdravotní sestřičky ve filmu Jak básníci přicházejí o iluze, Adriana prý i na Lutherovo doporučení byla ideální volba. A tak svou lásku Jeskyňce student medicíny Šafránek vyznal nezapomenutelným veršem: „Jsi modrá jako hladina, jsi řeka, která usíná, jsi jako nebe za úsvitu a věříš na lži ze soucitu…“ právě Adrianě.

Výhybka na dráze

Adriana u filmu chtěla zůstat, a tak si podala přihlášku na bratislavskou Vysokou školu múzických umění. Při přijímacích zkouškách však neuspěla. Zamířila proto na Slovenskou vysokou školu technickou a začala studovat obor ekonomiky řízení. Během studií dostala menší roli Agnejšky Beličkovej v historickém miniseriálu Alžbetin dvor (1986), zahrála si v seriálu Kačenka a zase ta strašidla (1992), herectví ale už měla v podstatě pověšené na hřebík. Přesto v roce 1993 ještě nostalgicky přijala roličku v Konci básníků v Čechách.

Úspěch i na jiné koleji

Po vystudování vysoké školy se Adriana provdala za Zdeno Romana a smyslem jejího života se stala rodina a práce. Za filmovou kariérou udělala tlustou čáru. Světel reflektorů se vzdala i proto, že nechtěla pozornost médií a nabídky na další role v několika inscenacích už odmítla.

Dnes si své soukromí chrání a pokud poskytne médiím rozhovor, tak jen velmi strohý. S manželem, který je funkcionářem v ŠK Slovan Bratislava založila úspěšnou firmu na výrobu a prodej obalové techniky. Jako úspěšná podnikatelka spolu s ním a synem Tomášem žijí „obyčejný“ život ve vilce v Bratislavě a je z ní fanynka fotbalu a nutno dodat, že ji roky na kráse neubraly.

Zdroje: www.csfd.cz, zivotopis.osobnosti.cz