Afrika se začala trhat na dvě části. Vzniká nový oceán. Podívejte se na obří průrvu

Lenka Bělská | 21. 2. 2023

Tvář naší planety se neustále mění. Pangea, Gondwana a Laurasie by se daly označit za prababičky současných sedmi kontinentů. Vývoj nekončí ani dnes. Důkazem toho je 57 kilometrů dlouhá trhlina ležící na styčné ploše tří tektonických desek. Je prvním znakem, že se Afrika rozdělí na dvě části.

www.nbcnews.com, www.eurozpravy.cz, www.referaty.aktuality.sk

Kontinenty se podobají obrovskému puzzle. Jsou dlouhé zhruba 60 až 70 km a jejich střední část obsahuje nejstarší nerosty planety. Spolu s litosférickými deskami plavou na horkém roztaveném magmatu. Tento pohyb je nepřetržitý.

Vědci našli novou záhadnou vrstvu zemského jádra. Zcela převrací vše, co jsme se učili o Zemi
Magazín

Vědci našli novou záhadnou vrstvu zemského jádra. Zcela převrací vše, co jsme se učili o Zemi

Když se litosférické desky od sebe oddálí, na jejich hranicích se vytvoří trhliny. Hornina v nich se začne propadat a vytvoří riftové údolí. Africká deska se v tomto případě rozděluje na dvě menší, Núbijskou a Somálskou. 

Rozdělení Afriky

Geologické pochody v přímém přenosu byly poprvé zaznamenány asi před třiceti lety v oblasti Afar v severní Etiopii. V roce 2015 už byly doslova na dosah ruky, kdy se v Keni po prudkých deštích objevila až 15 metrů hluboká a 20 metrů široká díra. Nová satelitní měření ukazují, že rozpad pokračuje. Osud Afriky jako jednoho celistvého kontinentu je tak definitivně zpečetěn.

Východoafrický rift se táhne od Afarské křižovatky na severu přes území Etiopie na jihozápad. Jeho východní větev pokračuje Gregoryho riftem přes Keňu, Tanzanii až na pobřeží Mosambiku. Ve vnitrozemí sahá k Ugandě a Kongu, kde tvoří Albertinský rift.

Modré peklo: Sopka na Jávě chrlí modrou lávu. Podívejte se na fantastické i děsivé záběry!
Magazín

Modré peklo: Sopka na Jávě chrlí modrou lávu. Podívejte se na fantastické i děsivé záběry!

Odborníci předpokládají, že k definitivnímu odloupnutí okrajů světadílu dojde za 5 až 10 milionů let. Už nyní ale zkoumají 57 kilometrů dlouhou prasklinu nacházející se v etiopské poušti. „Je to jediné místo na Zemi, kde můžeme studovat, jak se kontinentální trhlina mění na oceánskou,” říká Christopher Moore, doktorand na University of Leeds ve Spojeném království, který pomocí satelitu sleduje sopečnou aktivitu spojenou s destrukcí Afriky.

Proč se kontinenty rozpadají?

I přesto, že vědci zaznamenávají pohyb tektonických desek již několik desetiletí, stále netušili, co přesně rozpad pevniny způsobuje. Terénní a GPS výzkum Cynthie Ebinger, geofyzičky z Tulane University v New Orleans naznačuje, že proces vzniku trhlin je náhlý a prudký.

Zdroj: Youtube

„Může to způsobit nahromaděný tlak ze stoupajícího magmatu. Podobně, jako když foukáte do balónku. Jakmile jeho napětí na vnějším povrchu dosáhne maxima, stačí malý impuls k tomu, aby praskl,” vysvětluje. 

Chcete si prověřit Vaše znalosti ze zeměpisu o africkém kontinentu?

Udělejte si zábavný kvíz!

Prověřte vaše znalosti v deseti ne úplně jednoduchých otázkách o Africe. Když správně zodpovíte alespoň sedm, jste vážně dobří!

Jedná se o náš prémiový obsah, stačí když se přihlásíte. Všechny ostatní exkluzivní bonusové stránky budete mít přístupné zcela zdarma.

Dotyk
Dočtěte si článek ZDARMA, stačí se přihlásit nebo registrovat.
Již máte účet?
Tagy Afrika Cynthia J. Ebinger Etiopie Gondwana Christopher Moore Keňa Laurasie Pangea Tulane University Velká Británie