Rozpad Afriky

Podle vědců se africký kontinent začíná rozpadat na dvě části. Pokud k tomu skutečně dojde, přibyde ke světovým oceánům další. 

Spekuluje se, že dvě hlavní části afrického kontinentu se od sebe již před nějakým časem začaly oddělovat. Důvodem je tzv. rifting. 

Rifting je proces, během kterého dochází k roztržení jedné tektonické desky na dvě nebo více tektonických desek oddělených jejich divergentními hranicemi.

V místech, kde se následně tyto desky vzdalují, vzniká jakási nížinná oblast. Vědci ji nazvali riftovým údolím. Mohou vznikat jak na pevninské části Země, tak na dně oceánů.

Rifting však není nic, co by naše planeta neznala. Poprvé k němu došlo přibližně 140 miliónů let zpátky. V období, kdy se od sebe oddělila Jižní Amerika a Afrika.

Další rifting pak Země pociťuje posledních 30 milionů let. V tomto časovém horizontu se arabská deska neustále vzdaluje od Afriky. Díky tomu vznikl Adenský záliv nebo Rudé moře.

Nový oceán

Rozdělení afrického kontinentu nyní souvisí s Východoafrickým riftem. Trhlinou, která je dlouhá přibližně 60 km. Její počátek se datuje do roku 2005 a místem je poušť v Etiopii.

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

I tento, zatím poslední známý rifting, však přináší kromě rozdělení kontinentu další novinky. Jednou z nich je například vznik nového oceánu. 

Vědci zjistili, že za vznikem Východoafrického riftu stojí tektonické procesy podobné těm, ke kterým dochází na dně oceánů. 

První trhlina se objevila na rozhraní hned tří tektonických desek. První byla núbijská. Druhá somálská a třetí arabská. 

Pokud tento proces dál potrvá, s velkou pravděpodobností zcela rozdělí africký kontinent na somálskou a núbijskou část. 

„Je to jediné místo na Zemi, kde můžete studovat, jak se z kontinentálního riftu stane oceánský," uvedl Mashable Christopher Moore, doktorand na univerzitě v Leedsu, který za pomoci satelitního radaru i nadále sleduje vulkanickou aktivitu ve východní Africe.

Zdroje: www.nbcnews.com, eurozpravy.cz, futurism.com