Drobná blondýnka byla představena králi Karlovi v roce 1442. V té době byla dvorní dámou v domácnosti vévody z Anjou Reného I. Neapolského. Běžně by si panovník obyčejných družek manželek svých přátel nevšímal, za svého života jich potkal stovky, Agnés však byla jiná. 

Nikdy nestála v koutě. Své poznámky pronášela hbitým a inteligentním jazykem. Pokud to ale bylo nutné, mlčela s očima sklopenýma. „Kdo jsi?” zeptal se jí Karel, když ho míjela na chodbě paláce. Dívka se na něj usmála: „Podle mého mínění byste si měl názor na mě vytvořit sám. Budete si jistý, že je váš a nikoho jiného.”

Agnès Sorel

Za pár týdnů se Agnés stěhovala. Stala se osobní asistentkou Marie d'Anjou, francouzské manželky Karla VII. a královou konkubínou. Říkalo se o ní, že to byla právě ona, kdo ho vyvedl z depresivních stavů a stála za několika jeho rozhodnutími. Kronikáři jako Thomas Basin jí vyčítali, že „panovníka proměnila ze zdrženlivého vládce v monarchu šíleného sexu.”

V roce 1444 se stala první oficiálně uznanou královskou milenkou. Při příležitosti, kdy ji Karel ukázal veřejnosti, měla na sobě oblečené stříbrné brnění pokryté diamanty. Její extravagance se stala proslulou. Milovala šaty s odhalenými rameny, jejichž výstřih často nechala spadnout níže, než bylo vhodné. Nosila drahé šperky a výrazně se líčila. 

Kráska královi porodila tři děti - Marii de Valois, Charlotte a Jeanne de France. Všechny Karel legitimizoval. Jejich láskyplný vztah však přetrhla tragédie. 9. února roku 1450 ulehla osmadvacetiletá Agnés na lůžko. Stěžovala si na bolest žaludku, již většina poddaných přisuzovala jejímu pokročilému těhotenství. Během několika hodin se však její stav zhoršil natolik, že ji nepomohl ani lékař. 

Vražda královy milenky

Její smrt byla tak nečekaná, že se začalo šeptat, že byla zavražděna. Viníkem měl být Karlův syn, Dauphin Ludvík, který ji již jednou ohrožoval mečem. Nic se však neprokázalo. Agnés byla pohřbena v kostele Saint-Ours v Loches, kde čekala, až její pozůstatky prozkoumá paleopatolog Philippe Charlier.

Potvrdil, že žena před svou smrtí zkonzumovala extrémně vysokou dávku rtuti. Zda se jednalo o chybu lékaře, jenž se jí snažil ulevit od bolesti, nebo o úmyslnou otravu není jisté. Jed však s největší pravděpodobností způsobil její skon. 

Zdroj: Youtube

Vědec zároveň z dochované lebky a vlasů zrekonstruoval její podobu. Ukázalo se, že malíři, kteří ji zobrazili například jako Pannu Marii s Ježíškem, nelhali. Agnés Sorel byla opravdu krásná.

Zdroje: www.fr.wikipedia.org, www.theguardian.com, www.daysontheclaise.blogspot.com