epochaplus.cz, www.medievalists.net

Až do nedávné doby nebylo známo, jak přesně Agnes Sorel vypadala, protože neexistovaly žádné přesné portréty z doby jejího života. Avšak byla považována za jednu z nejkrásnějších žen své doby a její krása byla klíčovým faktorem pro její vliv na krále Karla VII.

Legendy o její kráse a jejím vlivu na královský dvůr a kulturu vedly k jejímu zobrazení v uměleckých dílech, jako jsou malby a sochy, ale ty nejsou historicky přesné.

Jak Agnesina krása ovlivnila politickou scénu

Agnes Sorel žila v 15. století a zemřela předčasně ve věku 34 let. Dodnes je považována za jednu z nejvlivnějších a nejkrásnějších žen své doby. Královský dvůr byl v té době plný intrik a žárlivosti, ale Agnes Sorel se dokázala udržet jako mocná žena a mohla významně ovlivňovat královské rozhodnutí. I pro svou krásu měla velký vliv na krále Karla VII., a to hned v několika oblastech.

Například jej přesvědčila, aby podpořil Janu z Arku v boji proti Angličanům ve stoleté válce. Inspirovala krále k podpoře umění a architektury v době, kdy se Francie zotavovala po válce. Byla průkopnicí nových módních trendů a její vkus ovlivnil ženy na královském dvoře a v celé zemi. Kromě pouhých diamantů začala na veřejnosti nosit šaty, které odhalovaly jedno nebo obě její ňadra, která byla zřejmě tak nádherná, že musela být zachována pro potomky. I proto je na portrétu zachytil Jean Fouquet, který Agnes ztvárnil jako Pannu Marii s odhaleným poprsím v klasické póze, kdy se chystá nakojit Ježíška.

A v neposlední řadě používala Agnes svůj vliv k prosazování diplomatických cílů Francie a jejího krále.

Pokroková Agnes

Agnes Sorel dalece předběhla svou dobu. Její manýry nebyly zdaleka obvyklé a ji to bavilo. Nechtěla jít s davem, ale naopak z něj chtěla vybočovat. A to se jí nesporně dařilo. Její románek s Karlem započal již v roce 1444.

A Karla naprosto okouzlila a daroval ji vše. Od peněz přes šperky až po půdu. Stala se velmi nápadnou součástí Karlova dvora. Rozhodně nepatřila k milenkám, na něž by se zapomnělo.

A není divu. Toto krátké video vám přiblíží, jak mohla Agnes Sorel vypadat.

Zdroj: Youtube

Phillipe Charlier exhumoval Agnesino tělo v roce 2004 a v jejích vlasech našel podezřele vysoké množství rtuti. Podle něj tedy byla krasavice zavražděna. Zdá se velmi pravděpodobné, že to bylo na příkaz dauphina Ludvíka, který jí aktivně pohrdal. Ale i to je jen spekulace. Díky exhumaci máme možnost podívat se do tváře jedné z nejkrásnějších žen 15. století.