Příroda versus výchova

Odvěká debata příroda vs. výchova se týká i psího světa. Jsou někteří psi nebezpeční od přírody, nebo jejich chování formuje výchova? I když prostředí hraje určitou roli, některá plemena jsou k agresi předurčená. Ve spojení s nedbalými majiteli mohou mít bohužel traumatizující následky. 

Pitbulové, často hanobení a přitom milí, jsou na prvním místě našeho seznamu. Toto psí plemeno je údajně odpovědné za přibližně dvě třetiny všech smrtelných pokousání psy vůbec. Pitbulové vyšlechtěni k lovu a boji, mají velké tělo, silné čelisti a vybroušené instinkty, což z nich dělá hrozivý psí druh.

Předtím, než pitbulové získali svou nechvalnou pověst, byli nejnebezpečnějšími psy rotvajleři. Tito robustní psi, kteří mohou dosáhnout hmotnosti až 50 kg, mají ochranitelskou povahu, ale mohou se stát agresivními vůči hostům. Rotvajleři mají silný skus a podle odborníků jsou nepředvídatelní.

Němečtí ovčáci, známí svou inteligencí a silou, mají bohatou historii zejména v armádě. Jejich teritoriální a agresivní sklony z nich činí další psí rasu se silným instinktem zabíjet. Pokud si chcete pořídit ovčáka, je pro harmonické soužití nutný výcvik.

Hrozivá monstra

Americký buldok, který je ve stínu svého britského kolegy, se také ukazuje jako skryté nebezpečí. Toto psí plemeno bylo původně vyšlechtěné k býčím zápasům. Buldoci mají velké, osvalené a  tělo a jejich silný skus a schopnost srazit k zemi dospělého člověka z nich dělá hrozivá monstra.

Nejnebezpečnější psi světa:

Zdroj: Youtube

Bullmastifové, kteří jsou uctívaní pro svou ostražitost a oddanost rodině, jsou často využívaní jako hlídací psi. Jejich agrese vůči návštěvníkům však vyžaduje pečlivý výcvik již od útlého věku. Tito až 60 kg vážící obři mohou napáchat vážné škody.

Ačkoliv Husky vypadají jako roztomilá zvířata, svou divokost nezapřou. I když neváží tolik jako ostatní psi na tomto seznamu, jsou nezávislí a silní. Navíc vyhledávání kořisti k ulovení je jejich přirozeným instinktem, na což je potřeba nezapomínat. 

Pochopení historie a predispozic jednotlivých plemen psů je pro zodpovědné vlastnictví zcela nezbytné. I když vždy záleží na výchově a majiteli, je potřeba k psům přistupovat stále jako ke zvířatům, která mají svou vlastní hlavu. Správný výcvik a dostatek informací jsou zásadními prvky pro podporu bezpečného interakce s lidmi.

Zdroje: a-z-animals.com, iheartdogs.com, timesofindia.indiatimes.com