www.europeana.eu, www.nationalgeographic.com, www.en.wikipedia.org

Badi al-Zaman Abu al-Izz Ismail ibn al-Razzaz al-Jazari se narodil v roce 1136 v Diyarbakıru v oblasti Horní Mezopotámie v dnešním středojižním Turecku. Stejně jako jeho otec byl hlavním inženýrem na dvoře místní šlechty - Artuqidů.

Působil v době, kdy byly inovace ve vědě, umění a filosofii v islámském světě na vrcholu. Měl tak přístup k řadě vzácných dokumentů přivezených z různých koutů tehdy známého světa. Jeho záměrem nebylo pouze vymýšlet novinky, ale především zdokonalovat práce svých předchůdců. „Zjistil jsem, že někteří učenci nešli správnou cestou,” napsal v předmluvě své Knihy znalostí důmyslných mechanických zařízení.

Zdroj: Youtube

V ní zveřejnil sto nádherných ilustrací a popisků, jak se má daný přístroj zkonstruovat a jak má fungovat. Díky tomu se jeho vynálezy používaly i po jeho smrti a inspirovaly takové velikány jako byl Leonardo da Vinci.

Vodní hodiny

Mezi nejslavnější al-Jazariho přístroje patří tzv. Sloní hodiny. Byly první, v nichž automat reagoval na určitý časový interval a jejichž nastavení se mohlo regulovat v průběhu roku, aby odpovídaly měnící se délce dnů.

Zdroj: Youtube

Mechanismus časování je založen na nádrži s vodou. Ta je ukrytá v těle slona. Plave v ní dřevěná miska s malou dírkou. Z obou stran je zajištěná provázky. Jakmile se naplní a ponoří, rozhýbá systém kladek. Fénix na vrcholu stroje se roztočí a odhalí zásobník kuliček. Jedna z nich se vykutálí a spadne do tlamy čínského draka. Její váha způsobí, že se zvíře nakloní a vytáhne potopenou misku z vody. Zároveň jedna z postav udeří do bubnu. Oznámí se tak, že uběhla další půlhodina.

Další vynálezy

Ismail al-Jazari zkonstruoval také první humanoidní automat. Byla jím servírka, která podávala nápoje. Vynalezl i přístroj na mytí rukou se splachovacím mechanismem. Mezi jeho další slavná díla patří hudební skupina bubeníků.

„Otec robotiky” však myslel nejen na zábavu bohatých mecenášů. Jeho kniha podrobně popisuje pět strojů, jež mají usnadnit čerpání vody a zavlažování zahrádky. Představil také klikový hřídel nebo čtyřciferný kombinovaný zámek na truhlu.