Prohlédněte si tento divný předmět. Vynalezl jej génius ve 12. století. Poznáte, k čemu sloužil

Lenka Bělská | 2. 3. 2023

Měl reprezentovat multikulturalismus. Slon zastupuje Indii a Afriku, dva draci Čínu, pták Fénix Persii, vodní dílo schované uvnitř sochy řeckou kulturu a turban Islám. Tak představil své pozoruhodné dílo „otec robotiky a moderního inženýrství” Ismail al-Jazari.

www.europeana.eu, www.nationalgeographic.com, www.en.wikipedia.org

Badi al-Zaman Abu al-Izz Ismail ibn al-Razzaz al-Jazari se narodil v roce 1136 v Diyarbakıru v oblasti Horní Mezopotámie v dnešním středojižním Turecku. Stejně jako jeho otec byl hlavním inženýrem na dvoře místní šlechty - Artuqidů.

Vědci dešifrovali nápis na 3500 let staré kamenné desce. Zcela přepsal dějiny matematiky
Magazín

Vědci dešifrovali nápis na 3500 let staré kamenné desce. Zcela přepsal dějiny matematiky

Působil v době, kdy byly inovace ve vědě, umění a filosofii v islámském světě na vrcholu. Měl tak přístup k řadě vzácných dokumentů přivezených z různých koutů tehdy známého světa. Jeho záměrem nebylo pouze vymýšlet novinky, ale především zdokonalovat práce svých předchůdců. „Zjistil jsem, že někteří učenci nešli správnou cestou,” napsal v předmluvě své Knihy znalostí důmyslných mechanických zařízení.

Zdroj: Youtube

V ní zveřejnil sto nádherných ilustrací a popisků, jak se má daný přístroj zkonstruovat a jak má fungovat. Díky tomu se jeho vynálezy používaly i po jeho smrti a inspirovaly takové velikány jako byl Leonardo da Vinci.

Vodní hodiny

Mezi nejslavnější al-Jazariho přístroje patří tzv. Sloní hodiny. Byly první, v nichž automat reagoval na určitý časový interval a jejichž nastavení se mohlo regulovat v průběhu roku, aby odpovídaly měnící se délce dnů.

Zdroj: Youtube

Mechanismus časování je založen na nádrži s vodou. Ta je ukrytá v těle slona. Plave v ní dřevěná miska s malou dírkou. Z obou stran je zajištěná provázky. Jakmile se naplní a ponoří, rozhýbá systém kladek. Fénix na vrcholu stroje se roztočí a odhalí zásobník kuliček. Jedna z nich se vykutálí a spadne do tlamy čínského draka. Její váha způsobí, že se zvíře nakloní a vytáhne potopenou misku z vody. Zároveň jedna z postav udeří do bubnu. Oznámí se tak, že uběhla další půlhodina.

Další vynálezy

Ismail al-Jazari zkonstruoval také první humanoidní automat. Byla jím servírka, která podávala nápoje. Vynalezl i přístroj na mytí rukou se splachovacím mechanismem. Mezi jeho další slavná díla patří hudební skupina bubeníků.

Vědci odstranili skvrnu z renesanční fresky a užasli. „Hambatý“ detail skrýval velké tajemství
Magazín

Vědci odstranili skvrnu z renesanční fresky a užasli. „Hambatý“ detail skrýval velké tajemství

„Otec robotiky” však myslel nejen na zábavu bohatých mecenášů. Jeho kniha podrobně popisuje pět strojů, jež mají usnadnit čerpání vody a zavlažování zahrádky. Představil také klikový hřídel nebo čtyřciferný kombinovaný zámek na truhlu. 

Tagy Afrika Al-Džazárí Čína Diyarbakır drak Indie Írán kultura Leonardo da Vinci Turecko umění vodní dílo