Vědci přivedli zpět k životu Alberta Einsteina. Lze se ho zeptat na cokoliv

Elena Velímská | 25. 10. 2022

Nobelovu cenu za fyziku získal jeden z nejvýznamnějších vědců všech dob Albert Einstein v roce 1921. U příležitosti 100. výročí ho společnost UneeQ  přivedla k životu díky vysoce sofistikované technologii. Dnes mají zájemci možnost jakoby se vrátit zpět v čase a zeptat se ho na cokoli, nebo si s ním jen popovídat.

Digitální společníci

Novozélandsko-americká společnost UneeQ se zabývá vytvářením 3D avatarů. V posledních třech letech se v rámci projektu Tech for Good zaměřila na vývoj digitálních lidí s umělou inteligencí s obrovskou škálou interakcí a komunikací s lidmi. Jsou řízeni konverzační a zážitkovou umělou inteligencí (AI). Nová řada digitálních lidí s názvem Společníci byla vytvořena, aby pomohla řešit osamělost lidí během covidové pandemie. Mezi Společníky loni přibyl i digitální A. Einstein, který však není jen pouhý společník. Lze s ním vést poučné rozhovory. Dle generálního ředitele společnosti D. Tomsetta může „… digitální Einstein, stejně jako jiní digitální lidé, komunikovat s lidmi způsobem, který je pro ně nejpřirozenější – pomocí konverzace, lidských projevů a emočních reakcí, aby co nejlépe zajistil každodenní interakci, která, jak doufáme, změní životy lidí.“

Elon Musk vyvíjí humanoidního robota. Bude tvrdým pracantem i milým společníkem
Cestování

Elon Musk vyvíjí humanoidního robota. Bude tvrdým pracantem i milým společníkem

Zdroj: Youtube

Dobrý den, pane Einsteine

Digitální Einstein bezchybně reprodukuje fyzikovy osobnostní rysy i způsoby chování. Stejně jako ostatní společníci dokáže vidět a poslouchat uživatele, vnímat význam slov, přizpůsobit tón hlasu, řeč těla a gesta a výrazy obličeje. Popovídat si s ním můžou nadšenci pro vědu, ale vytvořen byl tak, aby se mohly zapojit všechny generace. Lidé mají možnost mluvit si s ním o jeho životě, práci a výzkumu, ale i běžných otázkách a vést s ním „osobní rozhovor“ a to 24 hodin denně. Prostřednictvím každodenního kvízu si můžou otestovat své znalosti. Umělá inteligence společnosti UneeQ se sama neustále vyvíjí. I Einstein je na základě interakcí s uživatelem každý den „chytřejší“. Dle tvůrců mu v tom pomáhají programátoři této technologie, kteří přístupy do rozsáhlých databází jeho znalosti neustále vylepšují. Je několik složitých otázek, na které třeba nedokáže odpovědět, ale učí se, aby mohl odpovídat i na otázky, se kterými se ještě nesetkal.

Zdroj: Youtube

Digitální Einstein

Celý projekt „oživení“ Einsteina realizovala UneeQ ve spolupráci s Hebrejskou univerzitou v Jeruzalémě, kterou slavný fyzik v roce 1918 založil. Ta poskytla i Einsteinův portrét a práva spolu se společností Greenlight, dceřinou společnost BEN Group Inc., která se zabývá celosvětovým vyřizováním práv a poskytováním licencí. Hlas pro vědce vytvořila společnost Aflorithmic, umělecky ho ztvárnila Goodbye Kansas Studios. V projektu jsou použity běžné znalostní databáze a Einsteinův životopis. Data pro vědecké odpovědi pocházejí ze vzdělávací znalostní databáze WolframAlpha.

Vědci poprvé vytiskli lidské ucho na 3D tiskárně. Podívejte se, jak přirůstá
Cestování

Vědci poprvé vytiskli lidské ucho na 3D tiskárně. Podívejte se, jak přirůstá

Zdroje: historyofyesterday.com, www.news18.com, www.israelhayom.com

Tagy Albert Einstein databáze Hebrejská univerzita v Jeruzalémě Jeruzalém Kansas Nobelova cena projekt umělá inteligence