Smutný osud krásné Elly: Vnučku královny Viktorie nechal Lenin zemřít v šachtě

Alžběta Fjodorovna

Alžběta Fjodorovna

Foto: Profimedia.CZ

Anglická královna Viktorie nebyla nadšená, že si její půvabná vnučka Alžběta ze všech nápadníků vybrala zrovna ruského velkoknížete. Rusy považovala za barbary a obavu v ní rovněž vzbuzovaly časté útoky anarchistů na šlechtu. Mladé lásce ale nebránila, netušíc, do jaké míry bude Alžbětin osud nešťastný.  

Alžběta Hesenská se narodila roku 1864 jako druhá dcera hesenského vévody Ludvíka IV. a jeho manželky Alice, dcery královny Viktorie. V rodině se jí říkalo Ella. Již v mladém věku proslula jemnou krásou, uměleckým nadáním a zbožností. Od svých čtrnácti let, kdy jí zemřela matka, žila se svou sestrou na britském královském dvoře a okouzlovala muže všech generací. Zamiloval se do ní i německý císař Vilém II., jeho žádost o ruku ale Ella odmítla a v roce 1883 se zasnoubila se svým vzdáleným bratrancem, Sergejem Alexandrovičem.

Sergej byl pátým synem cara Alexandra II., a ve své zemi tedy vysoce postaveným mužem. Ella se z vlastní iniciativy naučila rusky a přestoupila na pravoslaví, ačkoli se to od ní oficiálně nevyžadovalo. Při té příležitosti přijala jméno Jelizaveta Fjodorovna. (Zdroj: cs.wikipedia.org/wiki/Alžběta_Ruská)

Alžběta FjodorovnaZdroj: Wikimedia Commons, Autor: Hayman Selig Mendelssohn – http://iconexpo.ru/c4_dotyk-640.php, Volné dílo

Manželství zůstalo bezdětné, což klevetné jazyky ve své době odůvodňovaly Sergejovou údajnou homosexualitou. Ella se však realizovala v péči o jiné děti z carovy rodiny a dvě z nich po smrti jejich matky dočasně adoptovala.

Její manžel se mezitím ve funkci guvernéra Moskvy zabýval potíráním levicového proudu a vyhnáním Židů z města, což byl krok, který Alžběta údajně ostře odsoudila. Na její nátlak Sergej na začátku roku 1905 na svůj úřad rezignoval a začal se věnovat charitě.

Svůj dobrý úmysl ale nestačil proměnit ve skutek. Hned v únoru byl zavražděn levicovým atentátníkem Ivanem Kaljajevem, který na jeho kočár hodil výbušninu. Ella výbuch slyšela; ihned k místu neštěstí přiběhla a vlastníma rukama posbírala kusy manželova roztrhaného těla. Poté strávila několik dní na modlitbách.
(Zdroj: historyweb.dennikn.sk, srpen 2020)

Alžběta v řeholním šatěZdroj: Wikimedia Commons, Autor: nl:User:Broederhugo – nl:Afbeelding:Elisabeth.jpg, Volné dílo

Příbuzní ji prosili, aby se vrátila do Anglie, ale odmítla. Místo toho prodala své šperky a za utržené peníze koupila v Moskvě usedlost, kde zřídila klášter pomáhající nejchudším vrstvám. Složila řeholní slib a stala se milosrdnou sestrou.

Rusko neopustila ani po bolševickém převratu, což se jí stalo osudným. V červenci roku 1918, den po vyvraždění carské rodiny, byla Ella se sedmi příbuznými a spolupracovníky na Leninův příkaz zatčena a převezena do opuštěného dolu na železnou rudu. Všichni zadržení byli donuceni dojít se zavázanýma očima a svázanýma rukama k hluboké šachtě, do které je bolševici následně svrhli a hodili za nimi několik ručních granátů.

Královna Viktorie

Hygiena na dvoře královny Viktorie:Jsem líná na to, abych se myla, řekla příteli

Kdo v šachtě nezemřel na následky zranění, čekala ho smrt hladem. Rolníci z okolí vypověděli, že se z jámy ještě několik dní linul zpěv modliteb. Sama Alžběta zřejmě skonala jako jedna z prvních, protože ji těžce zranila střepina granátu. Ruská pravoslavná církev ji pro její mučednickou smrt v roce 1992 prohlásila za svatou.