Slovenská kráska Alžbeta se narodila 14. srpna 1945 v Košicích a do historie se zapsala triumfem ve finále soutěže Miss Československo, které se konalo 26. června 1967 v Ostravě.

Podívejte se na její ocenění:

Zdroj: Youtube

Náhoda ji vynesla do světel reflektorů

Alžbetina cesta na výsluní byla stejně jedinečná jako nečekaná.

Členka folklorního souboru Čarnica narazila na svět soutěží krásy téměř náhodou. Během regionálního kola soutěže Dívka 67 v Košicích se nedostavilo několik soutěžících, což vedlo organizátory k tomu, že požádali členky Čarnice, aby nastoupili. Alžbeta bez vhodných bot ozdobila pódium bosá, čímž si získala srdce diváků a nakonec se stala krajskou šampionkou. 

Z Československa na Miss World

Její dobrodružství pokračovalo, když si na celostátní finále sama ušila plavky a získala si porotu, v níž byl i známý spisovatel Milan Kundera. Vyzbrojena půvabem, šarmem a přirozenou krásou reprezentovala Alžbeta ještě téhož roku Československo na soutěži Miss World v Londýně, kde v silné konkurenci 55 soutěžících obsadila úctyhodné 5. místo.

Krásou a úspěchem nezpychla

Navzdory jejím triumfům sláva Alžbetu nezměnila. Zůstala při zemi a své vítězství považovala jen za jednu vzrušující kapitolu svého života.

Zatímco dnešní soutěže krásy provází obrovský humbuk, v roce 1967 ještě světem necloumalo takové šílenství, jakého jsme svědky dnes. Přesto i bez záře reflektorů byly Alžbetin půvab a vyrovnanost nezapomenutelné.

Před televizní kamerou

V následujících letech Alžbeta s grácií přešla do zábavního průmyslu. Režisér Štefan Uher si všiml jejího talentu a obsadil ji do významných rolí ve filmech jako Tři dcery (1967) a Tři svědci (1968). Zahrála si také v adaptaci Turgeněvovy literární předlohy Jarní vody a účinkovala v televizních inscenacích jako Pomsta staré dámy (1968).

Kromě filmové kariéry byla Alžbeta známou tváří v televizi. V roce 1975 uváděla silvestrovský pořad Silvestr na Silvestra, který se zapsal do historie tím, že byl poprvé vysílán barevně. Za svou výjimečnou práci získala od Československé televize prestižní ocenění Zlatý krokodýl.

Odkaz Alžbety Štrkulové přetrvává a připomíná nám dobu, kdy soutěže krásy byly jednodušší, ale stejně působivé. Její elegance na pódiu i mimo něj zanechala nesmazatelnou stopu a v historii československých královen krásy se stala nadčasovým symbolem půvabu a vyrovnanosti.

a takto skvěle vypadá Alžběta dnes...

Zdroj: Youtube

Je zvláštní, že dnes si ji pamatují už jen naše maminky a babičky, přestože ve své době dobyla svět. 

Zdroje: www.super.cz, cs.wikipedia.org/wiki/Alzbeta_Strkulova, www.csfd.cz