Tato žena byla nejvyhlášenější kráskou 15. století. Podívejte se, jak se změnil ideál krásy

Tereza Malá | 17. 5. 2023

Vzhled ve své době nádherné Alžběty z Yorku ukazuje, jak moc se mění ideál krásy. Tato žena byla nejvyhlášenější kráskou 15. století. Podmanila si srdce mnoha mužů svou proslulou krásou a sloužila jako nadčasové ztělesnění estetických ideálů doby. Myslíte, že by byla za krásku považována i dnes?

Alžběta z Yorku byla významnou osobností 15. století a vyhlášenou krasavicí. Byla anglickou královnou od sňatku s králem Jindřichem VII. 18. ledna 1486 až do své smrti v roce 1503. Za Jindřicha se provdala po jeho vítězství v bitvě na Bosworthském poli, která ukončila válku růží. Společně měli sedm dětí. Alžběta se dle zdrojů na politice příliš nepodílela a možná i proto bylo její manželství úspěšné a šťastné, přestože bylo politickou dohodou.

Ač je její dějinný odkaz nezpochybnitelný, výrazně ukazuje vývoj měřítek krásy v průběhu dějin. Krása byla vždy zdrojem fascinace a obdivu.

Na video o vyhlášené krásce 15. století se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Politika ji nezajímala, ale dvůr ovlivnila

Oba partneři se do sebe navzdory dohodnutému sňatku pomalu zamilovali. Dobové prameny říkají, že „manželství Jindřicha a Alžběty bylo sice založené na pragmatismu, ale přesto rozkvetlo během nejistoty a otřesů předchozích osmnácti let. Bylo to manželství 'věrné lásky', vzájemné přitažlivosti, náklonnosti a úcty, z něhož král zřejmě čerpal velkou sílu.“

Alžběta byla vzdělaná a svými znalostmi přispěla k rozvoji královské dvorské etikety. Alžběta a její tchyně utvářely vnější vzhled dvora. Přitom byla Alžběta velmi zbožná a velmi se věnovala charitě, jedné ze tří teologických ctností katolické církve. Měla ráda knihy, hudbu, tanec a hazardní hry; poslední z těchto zálib sdílela se svým manželem.

Vědci zrekonstruovali tvář Máří Magdalény. Dokonalá kráska nebyla, měla zvláštní zajímavé rysy
Magazín

Vědci zrekonstruovali tvář Máří Magdalény. Dokonalá kráska nebyla, měla zvláštní zajímavé rysy

Jak tato vyhlášená kráska vypadala

Ideál krásy se v průběhu času vyvíjel a byl utvářený kulturními, společenskými a historickými vlivy. Alžběta z Yorku, významná osobnost 15. století, byla uctívaná jako jedna z nejslavnějších krásek své doby, která si podmanila srdce svým pozoruhodným půvabem a ladností. S odkazem na článek "Alžběta z Yorku" ve Wikipedii prozkoumáme půvab této ikonické ženy a zamyslíme se nad měnícími se standardy krásy.

Krása Alžběty z Yorku byla proslulá po celých Britských ostrovech. Popisy ji líčí jako ženu s pozoruhodnou fyzickou elegancí, která měla světlou pleť, zlaté vlasy a zářivě modré oči. Její jemné rysy, půvabná postava a okouzlující úsměv z ní v 15. století činily ztělesnění krásy. Alžbětina výjimečná krása ještě více posílila její postavení královské princezny a později anglické královny-chotě.

Dnes není hodnocena krása jen z jednoho pohledu

Standardy krásy nejsou pevně dané, ale podléhají spíše kulturním a společenským vlivům. V průběhu staletí se ideály krásy vyvíjely a odrážely měnící se postoje, preference a vnímání. Krása, kterou ztělesňovala Alžběta z Yorku, byla ve své době uctívaná a odpovídala převládajícím dobovým standardům.

Další zajímavé video je ke zhlédnutí zde:

Zdroj: Youtube

Srovnání Alžbětiny krásy se současnými ideály by nepochybně odhalilo výrazné rozdíly. Moderní vnímání krásy zahrnuje širší spektrum rysů, zahrnuje rozmanitost a zpochybňuje tradiční představy. Zatímco v 15. století byla za ztělesnění krásy považovaná světlá pleť a zlaté vlasy, dnešní standardy zahrnují různé odstíny pleti, struktury vlasů, tvary těla a kulturní prostředí.

Proměna ideálů krásy v průběhu času odráží vývoj společenského a kulturního prostředí. Vnímání krásy ve společnosti je formováno faktory, jako je globalizace, technologický pokrok a rostoucí důraz na inkluzivitu. Moderní standardy zdůrazňují individualitu, oslavují rozmanité rysy a odmítají úzké definice krásy.

Zapuzená Kateřina Aragonská byla ideálem krásy 16. století. Podívejte se na rekonstrukci tváře
Magazín

Zapuzená Kateřina Aragonská byla ideálem krásy 16. století. Podívejte se na rekonstrukci tváře

Standardy krásy nejsou dnes statické, ale spíše odrážejí neustále se měnící dynamiku společnosti. Proměna ideálů v průběhu času posiluje význam přijímání různých forem krásy a oslavování jedinečnosti jednotlivců. Ale i tak údajně tato krasavice inspirovala i Hru o trůny…

Zdroje: en.wikipedia.org/wiki/Elizabeth_of_York, www.townandcountrymag.com, www.rmg.co.uk

Tagy Hra o trůny Katolická církev krása manželství Války růží Wikipedie York