"Krásná" Alžběta

Alžběta I. byla anglickou královnou a nejmocnější ženou své země. Byla vkusná a v tomto směru rozhodně určovala směr 15. století.

Téměř každá žena z jejího okolí si přála vypadat jako ona. Lidé napodobovali její styl i pověstnou krásu. Alžběta I. byla vždy elegantní a vkusná, ačkoliv se nebála v módě experimentovat a styl jejího oblékání se často měnil. 

Během svého mládí nejčastěji oblékala střídmé ladné linie. S věkem pak ráda dávala vyniknout vosímu pasu, nadýchaným rukávům a plným sukním. 

Alžběta byla pověstná svým vkusem, díky kterému se stala jednou z nejvyhlášenějších krásek své doby. Nebála se změn v odívání ani u svého dvora, kde z původně hranatých nevýrazných siluet vytvořila plejádu moderně se oblékajících dvořanů. 

Muži začali nosit korzety a nebáli se ani vycpaných doubletů. Ani ženy nezůstaly pozadu. Ty si rády a s oblibou nechávaly šít "Alžbětiny" šaty, aby se panovnici co nejvíce přiblížily. 

Ideál krásy

Alžběta byla jistě ideálem krásy 15. století. Byla vysoká, měla bledou pleť a světle červenozlaté vlasy. I v tomto ohledu si ostatní ženy přály vypadat jako ona.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Alabastrová pleť symbolizovala v 15. století bohatství a vznešenost. Byla jednou z hlavních atributů renesanční krásy. 

Zároveň představovala společenskou vrstvu, která představovala bezstarostný život, nemusela pracovat na poli a byla urozeného původu. I z tohoto důvodu se řada žen snažila, aby měla bledou pleť.

Alžběta však o svou pleť řádně pečovala. Používala odvar z bílého olova a octa, který aplikovala na svou pleť, aby vybělila pihy a zbavila se případných pigmentových skvrn. Často se do tohoto lektvaru dávaly i další látky jako terpentýn nebo rtuť. 

O zdraví tedy mluvit nelze. Přesto měly ženy z 15. století něco podobného s těmi dnešními. Nebály se překročit hranice soudnosti jen proto, aby splňovaly ideál krásy určený dobou, ve které žijí. 

Alžběta I. si dokonce malovala falešné žilky, aby ještě více zvýraznila čistotu své pleti. Nosila velmi úzké obočí a své oči zvýrazňovala kajalem. 

Často nosila paruky, aby se o své vlasy nemusela starat. Jedinou vadou její krásy byly v pozdějších letech zkažené zuby. Alžběta byla pověstná svou slabostí pro sladkosti. Ty se jejímu chrupu staly osudné.

Zdroje: www.stylecraze.com, www.jstor.org, journals.openedition.org