Ameca

Ameca je první generace humanoidního robota, kterého vyvinula a stále na něm pracuje britská společnost Engineered Arts se sídlem v cornwallském městě Falmouth. Jde o platformu robotických technologií pro interakci s člověkem. Ameca se osobně poprvé představil na veletrhu Consumer Electronic Show v lednu 2022 v Las Vegas. Jak se sluší na dnešní dobu, je „bezpohlavní“, barva jeho pleti je šedá. Tento robotický „člověk“ zatím nechodí, ale zvládá mimiku obličeje, hýbe rukama i prsty. V očích má umístěné binokulární kamery, v hrudníku software a vestavěné mikrofony pro komunikaci. Díky nainstalované AI je zdvořilý a odpoví vám na každou otázku… Jak je to však s humorem?

Ameca vypráví

Takže podívejme se, jak humorně si Ameca počíná. Jeden z výzkumníků, který pracuje na zdokonalení jeho inteligence Amecu žádá, zda by mu neřekl to nejzábavnější, co zná. Ameca se zamyslí a říká, že nedávno slyšel vtip o AI robotovi, který je tak chytrý, že dokáže vyřešit každý problém. „No tak mi ten vtip řekni,“ vyzve ho výzkumník. „OK, jeden vědec chce představit svého inteligentního robota skupině lidí. Zeptá se ho, kolik je 2 + 2, on odpoví, že 4,“ řekne svůj vtip Ameca. Výzkumník se ptá, co je na tom zábavného, a zda zná i pointu. „Pointa je, že vědec byl natolik ohromený, že se svého robota ptá, zda ví, kolik je 4 + 4. Ten odpoví, že 8.“ Náš výzkumník stále nechápe, ale ptá se, co bylo dál. „Vědec byl tak ohromený, že se zeptal, kolik je 8 + 8, robot odpoví, že 16.“ Výzkumník chce tedy vědět, co je na tom zábavného a zda to takto pokračuje dál. Ameca říká: „Ne, to je konec vtipu.“

Jak vypráví svůj vtip Ameca se můžete podívat na následujícím videu:

Zdroj: Youtube

Video se samozřejmě neobešlo bez komentářů uživatelů. Zatímco některým se zdá dobrý, jiní píšou, že nejme zatím tak daleko, abychom takové vtipy pochopili. Možná je pointa v tom, že ten vtip žádnou nemá. Možná to mělo být obráceně, ohromený byl inteligentní robot, že se vědec na takovou hloupost ptá...

Ameca dokáže rozesmát…

Následující video z veletrhu ukazuje, že ale Ameca dokáže, ač nechtěně, díky své naprogramované zdvořilosti rozesmát. V tomto případě by to ne všem chlapům mohlo být příjemné. Tak tedy, jak se můžete podívat, skupinka chlapců se Ameca v žertu ptá, zda má přítele, tedy „kluka“. Ameca odpovídá, že ne, že roboti nemají vztahy. Zdvořile se jich zeptá: „A vy? Vy máte „kluka?“ Skupinka se rozesměje s tím, že Ameca pochopil, že jde o vtip. Nepochopil. K dovršení všeho ještě dodá, že jejich smích bere jako „ano“.

Následující video ukazuje, jak si Ameca zavtipkoval:

Zdroj: Youtube

Umělá inteligence za nás napíše obyčejný dopis, ale třeba zpracuje i velkou práci. Dohledá a zapracuje více informací než člověk, stále je ale jen umělá. V té naší „člověčině“ zatím tápe. Přinejmenším komici a humoristé tak můžou být prozatím v klidu. O práci je hned tak nepřipraví.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, nybreaking.com