Klíč k smrti slavné pilotky Amelie Earhart reportér objevil na této staré fotce

Atol Jaluit, Národní archiv USA

Atol Jaluit, Národní archiv USA

Foto: Wikimedia Commons, Volné dílo, Department of the Navy, https://catalog.archives.gov/id/68141661

Zmizení slavné americké letkyně Amelia Earhart, která chtěla v roce 1937 jako první žena obletět svět, zůstává dodnes záhadou. S nejnovější teorií o detailech jejího konce přišli reportéři americké televize History Channel, podle nichž se odpověď na letitou otázku ukrývá na fotografii zachycené v přístavu atolu Jaluit.  

Atol Jaluit patří k Marshallovým ostrovům, které byly před druhou světovou válkou ovládány Japonci. Snímek objevený v americkém Národním archivu zachycuje skupinku lidí, mezi nimi i sedící ženu, jejíž obrysy podle některých expertů připomínají ztracenou pilotku Amelii Earhart. Zcela nalevo pak stojí bíle oblečený muž, který by mohl být identifikován jako Ameliin navigátor Fred Noonan.

Odborník na rozeznávání tváří Kent Gibson tento názor podpořil. "Linie vlasů je nejvýraznějším rysem. Je velmi ostrá a ustupující. Také nos je výrazný," uvedl Gibson pro History Channel.
(Zdroj: www.usatoday.com, červenec 2017)

Detail fotografie z atolu Jaluit - sedící žena prý mohla být Amelia Earhart, muž vlevo její navigátor Fred Noonan.Zdroj: Wikimedia Commons, Volné dílo, Department of the Navy, https://catalog.archives.gov/id/68141661

Amelia Earhart zůstala nezvěstná poté, co v červenci 1937 zamířila na Howlandův ostrov, kde chtěla doplnit palivo. Podle nové verze možná zabloudila a nouzově přistála na Marshallových ostrovech, kde posléze zemřela coby japonská zajatkyně.

Teorie má ale trhliny. Poukázal na ně historik Ric Gillespie, který se zmizením proslulé pilotky zabývá prakticky celý život a napsal o něm i knihu. "Fotografie v první řadě není datovaná, vůbec nevíme, kdy vznikla. Popisek zní, 'Atol Jaluit'. Není tu napsané, že jde o Amelii Earhart v japonském zajetí," uvedl Gillespie, který navíc na snímku postrádá vojáky. "Pokud byla zajata, tak kde jsou Japonci v uniformách?"

Hanny Reitschová a Adolf Hitler - z filmu Hitler: The Last Ten Days

Hanny Reitschová: Krásná a talentovaná pilotka doplatila na Hitlerovu náklonnost

Žena na fotce má podle Gillespieho mnohem delší vlasy, než s jakými Amelia startovala. A její navigátor Noonan by prý rozhodně nikam nevyrazil v bílém obleku, protože zásadně chodil v černém.
(Zdroj: www.bbc.com/news/world-asia-40515754, červenec 2017)

Amelia EarhartZdroj: Profimedia.CZ

Amelia Earhart (nar. 1897) se proslavila v roce 1932, když jako první ženská pilotka na světě přeletěla sama Atlantický oceán. O pět let později se spolu s navigátorem odhodlala obletět svět. Také tento pokus se jí málem zdařil. Její cesta začala 20. dubna 1937 v kalifornském Oaklandu a vedla přes Brazílii, Afriku, Indii a Indonésii až do Austrálie. Osudovým se jí stal závěrečný přelet nad Tichým oceánem. Poslední zprávu o sobě podala 2. července. Docházelo jí palivo a zřejmě bloudila. Od té chvíle už o ní nikdo neslyšel.