Dne 2. července 1937 se Earhartová a její navigátor Fred Noonan vydali na odvážnou cestu kolem světa. Nikdy však nedosáhli svého cíle, ostrova Howland ve středním Pacifiku. Navzdory rozsáhlému pátracímu úsilí zůstal osud průkopnické pilotky neznámý.

Fotografie, kterou objevili vyšetřovatelé kanálu History Channel, naznačuje, že Amelia Earhartová mohla před 80 lety přežít nouzové přistání v Tichomoří, jen aby ji zatkla japonská armáda. Poté se však údajně kanálu ozvala 91letá žena, která možná viděla pilotku v japonské vazbě živou. Pro TODAY to uvedl Tom Costello z NBC. Ale k tomu se dostaneme až na závěr. Pojďme popořádku...

Oficiální závěr a mnohé teorie

Oficiální závěr zněl, že jim došlo palivo, zřítili se do Tichého oceánu a utonuli. Přesto se stále objevovaly alternativní teorie, které podněcovaly debaty po více než osm desetiletí.

Jedna ze zajímavých teorií předpokládá, že Earhartová a Noonan nouzově přistáli na Nikumaroro, odlehlém tichomořském atolu, který se nachází jižně od ostrova Howland. Mezinárodní skupina pro obnovu historických letadel (TIGHAR) předpokládá, že na neobydleném ostrově ztroskotali, a nakonec tam zahynuli. Tuto teorii podpořil nález známek nedávného osídlení atolu krátce po Earhartově zmizení.

V roce 1940 byla na Nikumaroro nalezena částečná kostra, o níž se předpokládalo, že patří muži, ale následné forenzní analýzy tento závěr zpochybnily. Nedávné studie využívající pokročilé počítačové programy a měření kostí naznačují, že ostatky pravděpodobně patřily ženě evropského původu, což odpovídá fyzickým charakteristikám Earhartové.

Byla mučená a zabitá?

Jiná teorie předpokládá, že Earhartová a Noonan přistáli na Japonci držených Marshallových ostrovech, kde byli následně zajati a převezeni na Saipan. Podle této verze byli jako domnělí špioni mučeni, a nakonec v zajetí zahynuli. Tuto teorii podpořily zprávy od obyvatel Marshallových ostrovů žijících v té době, kteří se zmiňovali o "americké pilotce" zadržované na Saipanu. Někteří zastánci dokonce tvrdí, že mise Earhartové byla zástěrkou pro tajné sledování japonských opevnění. Důkazy podporující tuto teorii však zůstávají převážně neoficiální.

Navzdory četným expedicím a rozsáhlému výzkumu se nepodařilo definitivně vyřešit záhadu obestírající osud Earhartové. Nejrozšířenějším vysvětlením zůstává teorie havárie a potopení, podle níž se letadlo Earhartové nakonec potopilo v Pacifiku. Pokračující pátrání po troskách letadla poblíž ostrova Howland nepřineslo žádný významný objev.

Fotografie jako klíč?

Nedávno se objevila fotografie z atolu Jaluit, která podnítila nový zájem a spekulace. Fotografie zachycuje sedící ženu, o níž se předpokládá, že je Earhartová, a muže identifikovaného jako Fred Noonan. Pokud bude tento snímek ověřený, mohl by potenciálně vrhnout nové světlo na poslední dny pilotky. K potvrzení pravosti a významu tohoto zajímavého objevu bude zapotřebí dalšího zkoumání a analýzy. Přijde vám na ní také něco divného? Nám totiž ne... Nevíme, stejně jako odborníci, koho a kde přesně hledat... Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Dokud se neobjeví konkrétní důkazy, bude zmizení Amelie Earhartové i nadále fascinovat a uchvacovat svět a zajistí, že její odkaz průkopnické pilotky a symbolu odvahy zůstane stále živý.

Zdroje: en.wikipedia.org/wiki/Amelia_Earhart, www.history.com, news.utk.edu