Při této iluzi pochopíte, že za určitých podmínek je možné oklamat i ty nejzkušenější pozorovatele, protože, když nevíte, o co jde, rozhodně budete velmi překvapení a zmatení.

Amesova okenní iluze je pozoruhodná svou schopností zkreslit vnímání hloubky a velikosti divákem, takže se zdá, že předměty při pohybu po okně mění svou velikost a tvar. Principy, na kterých je Amesova iluze postavena, jsou využívané například i v kinematografii, kdy se tak vytvářejí speciální efekty.

Podívejte se, co máme na mysli:

Zdroj: Youtube

Co je Amesova okenní iluze?

Amesova okenní iluze se vytváří pomocí lichoběžníkového okenního rámu, na který se díváme ze specifického úhlu. Okno je umístěno v úhlu 45 stupňů vůči divákovi a přední okraj okna je delší než zadní okraj. Za oknem se nachází místnost, která je vymalována stejným vzorem jako okenní rám.

Při pohledu z určitého úhlu se okno jeví jako obdélníkový rám se čtvercovým otvorem. Když se však za oknem pohybuje nějaký předmět, zdá se, že se jeho velikost a tvar mění. Mozek diváka vnímá objekt jako stále stejně velký, přestože se zdá, že se jeho velikost při pohybu za oknem mění.

Vynález Alberta Amese je skutečně matoucí

S iluzí přišel v polovině 30. let minulého století (někde se uvádí 40. let) americký oftalmolog Albert Ames, který navrhl nepravidelně tvarovaný pokoj, tzv. "Ames Room".

Na první pohled má kouzelný pokoj obvyklé zobrazení, ale ve skutečnosti je Amesova místnost trojrozměrný lichoběžník, takže jeho stěny, strop a podlaha jsou mírně nakloněné. Hlavním znakem je, že levý roh místnosti se nachází mnohem dále než v pravém rohu, pokud se podíváte na zadní stěnu ze strany pozorovatele, který vstoupil do místnosti. Iluzi násobí i to, že obrazy se zvláštním způsobem přizpůsobují interiéru místnosti, která je zdobena na první pohled čtverci, které jsou ale ve skutečnosti kosočtverce. Lidská mysl je dokonale zmatená.

Výsledkem celé koncepce místnosti je pak trojrozměrná optikailuze: ten, kdo stojí napravo v místnosti, se jeví pozorovateli jako obr a ten vlevo naopak jako trpaslík. Když se oba prohodí, vidíte, jak se obraz mění před vašima očima.

Jak Amesovo okno iluze funguje?

Amesovo okno funguje tak, že oklame mozek diváka, aby vnímal hloubku a velikost způsobem, který není přesný. Když se divák dívá na okno, jeho mozek předpokládá, že přední okraj okna je k němu blíže než zadní okraj. V důsledku toho se jeho mozek domnívá, že místnost za oknem je menší, než ve skutečnosti je.

Když se za oknem pohybuje nějaký předmět, mozek diváka předpokládá, že se předmět pohybuje po přímce. Protože je však místnost za oknem ve skutečnosti větší, než jak ji vnímá mozek diváka, zdá se, že objekt při pohybu po okně mění svou velikost a tvar.

Jak pracuje náš mozek

Amesova okenní iluze je důležitá, protože pomáhá vědcům pochopit, jak mozek zpracovává vizuální informace. Studiem toho, jak mozek vnímá velikost a hloubku, se mohou vědci dozvědět více o tom, jak mozek funguje a jak zpracovává informace.

Kromě toho je Amesovo okno důležité také proto, že pomáhá vědcům pochopit, jak fungují optické klamy. Optické iluze jsou fascinujícím a často matoucím aspektem lidského vnímání a jejich studium nám může pomoci lépe pochopit, jak náš mozek funguje.

Amesova okenní iluze je fascinující optický klam, který poskytuje důležité informace o tom, jak mozek zpracovává vizuální informace. Studiem této iluze mohou vědci lépe pochopit, jak mozek vnímá hloubku a velikost a jak optické iluze fungují obecně. Ať už jste psycholog, neurovědec, nebo prostě jen někdo, kdo se zajímá o záhady vnímání, Amesova studie je pro vás důležitá. Anebo Amesovo okno funguje taky jako skvělý nápad pro váš víkendový čas s dětmi, kdy se vydáte do některého z muzeí iluzí. Pochopíte, jak iluze funguje.

zdroje: thesun.co.uk, https://www.ontola.com, www.instructables.com