Devítiletá Anička Janatková byla zvyklá chodit každý den do školy a ze školy sama, 13. října 2010 ale už domů nedošla.

Anička šla osudný den se spolužačkami až do ulice Pod Písečnou, dále pokračovala sama. Rodiče později kontaktovali policii s tím, že jejich dcera nedorazila domů. Rozjela se masivní pátrací akce, celou oblast Troji opakovaně prohledávali policisté, psovodi a policejní vrtulník s termovizí. Podařilo se najít batoh, lahev na pití a klíče Aničky, vše ale bylo ukryto a zatíženo pod těžkou deskou, což už bylo velmi podezřelé.

Po Aničce Janatkové pátrala policie dlouhých pět měsíců

Aničku Janatkovou hledala marně doslova celá republika, rodiče do poslední chvilky doufali, že se jejich ztracená dcera objeví živá a zdravá.

Po dívce však nebyla ani stopa! Na případu pracoval dokonce i nejznámější elitní kriminalista Josef Mareš z pražské mordparty, který se zabývá závažnými případy vražd.

"Šance, že Aničku najdeme někde poblíž místa, kde se našel batoh, klesala každým dnem. Už první noc byly minus dva stupně. Chtěli jsme ji najít co nejdřív, dokud se nedala vyloučit možnost, že třeba leží někde zraněná. Ten nejhorší okamžik asi nastal, když jsme případ začali vyšetřovat jako vraždu," vzpomínal Mareš pro iDnes. Tělo dívenky se nepovedlo vypátrat ani policejním psům, byla totiž zahrabaná hluboko pod zemí!

Každodenní cesta se Aničce stala osudnou

Vrah Aničku Janatkovou zakopal hluboko do země, kvůli tomu její pach nezachytili ani přítomní policejní psi! Nakonec situaci pomohla lesní zvěř, která vrchní hlínu odkryla. Přesné místo nálezu ale dodnes není známo, policie ho z taktických a etických důvodů skryla.

Po pitvě bylo potvrzeno, že dívka zemřela násilnou smrtí. Podezřelého Otakara T. ale měla policie o mnoho dřív, než se našlo tělo Aničky, přesněji sedm dní po jejím zmizení.

Policii k němu navedla stopa DNA, která byla na batohu Aničky. Údajně šlo o pot a na místě se měl podezřelý dokonce ukájet. Později neprošel ani na detektoru lži. Otakar T. s vyšetřovateli spolupracoval, ale jen do doby než našly ostatky pohřešované.

Vrah si na Aničku počkal na cestě ze školy...

Přesně pět dní po nalezení ostatků Aničky Janatkové se jediný podezřelý Otakar T. rozhodl v pankrácké věznici ukončit svůj život oběšením. Dva dny poté zemřel v nemocnici a tak policie musela případ odložit jako nedořešený, domnělý vrah se totiž k činu nikdy nepřiznal.

Rodina se po hrůzné události stáhla do ústraní, i pohřeb Aničky proběhl tajně, bez účasti médií. Popel uložili do rodinného hrobu na hřbitově v pražských Ďáblicích.

Smutný případ zůstane tak navždy tajemným. Skutečně byl Otakar T. vrahem Aničky, nebo stále běhá jiná zrůda na svobodě? To jsou otázky, které rodině nedají spát...